Mehmet Şimşek ve Fatih Karahan, Washington'da IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılacak Mehmet Şimşek ve Fatih Karahan, Washington'da IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılacak

Çanakkale Yenice Kalkım Belde Belediye Başkanlığını bağımsız aday olarak kazanan 22 yaşındaki Zeynep Çelik, seçimin "en genç belediye başkanı" unvanını elde etti. Bu kararın yanı sıra, Mardin Belediye Başkanlığını kazanan 82 yaşındaki Ahmet Türk ise en yaşlı belediye başkanı olarak kayıtlara geçti.

Aydın'da 4. kez başkanlığa seçilen Özlem Çerçioğlu ve Gaziantep'te 3. kez seçilen Fatma Şahin ise "en uzun dönem görev yapan kadın başkanlar" unvanını aldılar.

Kadın belediye başkanlarının başarılı performansı da dikkat çekti. Eskişehir'den Diyarbakır'a, Ağrı'dan Batman'a birçok şehirde kadınlar belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

En yüksek oy oranına sahip olan isimler arasında Batman Belediye Başkanı Gülüstan Sönük, Diyarbakır'ın Lice ilçesinden Dilek Diyar Özer ve en düşük oy oranına sahip olan Van Bahçesaray'dan Ayvaz Hazir yer aldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçelerinde genç adayların başarısı da dikkat çekti. İstanbul Tuzla'da Eren Ali Bingöl, Ankara Çankaya'da Hüseyin Can Güner, İzmir Çeşme'de Lal Denizli ve Narlıdere'de Erman Uzun, en genç belediye başkanları olarak seçim tarihine geçtiler.

Güç Birliği Partisi'nin yalnızca Bolu Mudurnu'da aday gösterdiği Mustafa Doğramacı ise 3 oyla "seçimde en az oy alan partinin adayı" unvanını elde etti.

Kaynak: Haber Merkezi