CHP’de yılan hikayesine dönen İzmir Büyükşehir adaylığı konusunda ‘dananın kuyruğu’ bugün kopuyor. Başkent kulislerinde İzmir için isimler havada uçuşuyor. Parti kurmaylarının İzmir için Büyükşehir ve ilçeleri ayrı günlerde ele alma kararı asıl kavgaların yaşanacağı ilçe adaylıkları öncesi tüm gözler bugünkü MYK’dan çıkıp PM’nin önüne gelecek İzmir Büyükşehir adayı kim olacak sorusuna çevrilmiş durumda.

Cemil Tugay, Buğra Gökce, Tunç Soyer, Filiz Ceritoğlu Sengel, Olgun Atila ve Alaattin Yüksel isimleri üzerinden dönen adaylık bilmecesinde son tablo şöyle…

Sosyal medyada çocuklarımızın fotoğraflarını neden paylaşmamalıyız? Sosyal medyada çocuklarımızın fotoğraflarını neden paylaşmamalıyız?

Buğra Gökce’ye İstanbul desteği…

İzmir’den İstanbul’a giden ardından bu kez İzmir’i yönetmek için yeniden İzmir’e dönüş yapmak isteyen Buğra Gökce ilk günden itibaren kenti ikiye böldü. Bir yanda ‘ithal aday’ söylemiyle Gökce’ye karşı cephe açanlar diğer yanda, Gökce’ye yatırım yapıp siyasi geleceğini şekillendirmek isteyenler. Bir ara ismi Bayraklı için de geçen Buğra Gökce yakın bir dostuma ‘kesinlikle Bayraklı diye bir şey yok’ demesini hemen ardından İstanbul ekibinin Buğra Gökce için atağa geçtiği haberleri gelmeye başladı. Ekrem İmamoğlu kanadından gelen ‘Özgür Özel’e adayımız Buğra Gökce olacak’ mesajı verildi bilgisi Gökce’nin kuvvetli adaylar arasında yer aldığının işaretlerini taşıyor. Sonuç, Buğra Gökce ismi sürpriz olmaz…

Cemil Tugay’ı Özgür Özel istiyor…

2019 öncesi CHP içinde hiç kimsenin tanımadığı başarılı bir doktorun son beş yılda kat ettiği siyaset mesafesi takdiri hak ediyor. 2019’da oturduğu Karşıyaka Belediye Başkanlığı koltuğunda kurultay öncesi risk alıp açıkça değişim ve Özgür Özel diyen Cemil Tugay, Özgür Özel’in bir numaralı Büyükşehir adayı konumunda. Bir CHP Genel Başkanı için bu sözü söylemek tuhaf gelse de, Özgür Özel’in gücü Cemil Tugay’ı hem MYK’dan hem PM’den çıkartmaya yeter mi hep birlikte göreceğiz. Sonuç, Cemil Tugay ismi sürpriz olmaz.

Tun Soyer ‘DEM’lendi mi?

2019’da Tunç Soyer’i Seferihisar’dan alıp Büyükşehir’in zirvesine taşıyan ekip artık CHP’de yok. Daha doğrusu o ekibin gücü yok. Soyer parti içinde bulamadığı desteği parti dışından aramak zorunda kaldığı için ortaya tuhaf ve ilginç bir durum çıkmış durumda. DEM Partisi Tunç Soyer için siyasi nezaketi zorlayan bir tutumla, Soyer aday olmazsa İstanbul ve İzmir’de aday çıkartır size kaybettiririz tavrı içinde. Sonuç, Tunç Soyer bu saatten sonra aday olmayı başarabilse de ‘üstü başı yaralı, DEM’in desteğiyle ayakta durabilen bir aday profiliyle zor ve sıkıntılı bir sürece yelken açacak demektir.

Filiz Ceritoğlu Sengel’de Deniz Yücel gölgesi…

Selçuk’ta yüzde 50’lerin üzerinde olan oy oranının yüzde 30’lara indiğini gösteren anket sonuçları bugün CHP Genel Merkezi’nde kurmayların önünde duruyor. Buna rağmen Filiz Ceritoğlu Sengel ismi hala ciddi bir potansiyel aday olarak masada yer almasının en önemli nedeni Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in verdiği açık destek. Diğer adaylarla ilgili tartışmaların dışında aranan kadın aday profiline uygun tek isim olması Sengel’in elini güçlendiriyor. Başkent kulislerinde diğer aday adaylarının kapışmasının partide yaratacağı çatlağı engellemek adına son anda Filiz Ceritoğlu Sengel ismine dönüş yapılabileceği hala konuşuluyor. Sonuç, eskiye göre şansı daha az olsa da Sengel hala masada…

Olgun Atila’ya sürpriz bir ilçe olabilir…

Süreçte İzmir anketlerinde birinci çıktığım için ben bu yarışın içindeyim diyen Olgun Atila küllerinde yeniden doğan siyasetçi figürü olarak dikkati çekiyor. 2019’da altından koltuğu çekilen ancak buna rağmen bugün kendini Büyükşehir adaylığı yarışı içine atabilen bir siyasetçi olarak en büyük avantajı gençliği. Bugün masada ismi çıkmasa da Perşembe günkü MYK’da Olgun Atila ismini Bornova hatta sürpriz bir şekilde Buca için görmek mümkün. Sonuç, Olgun Atila İstanbul ekibinden son dakika sürpriz bir Gökce yerine adayımız Atila desteği görmezse 1 Şubat MYK’sını beklemeye devam eder gibi görünüyor.

Alaattin Yüksel ismi bir anda ortaya atıldı…

CHP’nin son 30 yılının her anında ön saflarda yer alan Alaattin Yüksel siyasi kariyerinin son zamanlarına yakışır bir mücadelenin içinde buldu kendini. Özgür Özel’in Cemil Tugay’ın adaylığını geçiremezse ikinci tercihi Yüksel olabilir düşüncesi kadar, bize bir abi lazım, o da Alaattin Yüksel olur diyenler de özellikle dün geceden beri kulisleri hareketlendirdi. Sonuç, Alaattin Yüksel zannedildiği gibi masada değil, daha çok kafa karıştırmak için belli çevreler tarafından bilinçli olarak ortaya sürülmüş bir isim gibi görünüyor. Tersi bir durum olabilir mi? Elbette neden olmasın? Sonuçta kurt bir siyasetçiden söz ediyoruz.

Ve son sonuç…

MYK’dan çıkan isme odaklanmamız çok normal. Ancak unutmayın, Parti Meclisi’nin dengeleri çok farklı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in 60 kişilik PM’de 32 oyla ucu ucuna seçilmesi hassas dengenin bir sonucu. İstanbul ekibinin istediği adayı seçtirememe durumu elbette var ama istemediği bir adayın seçilme ihtimali de kolay değil. Bu gerçeğe dikkat etmekte ve MYK’dan çıkan ismi duyduğunuzda bu iş bitti demeyip, PM’yi beklemekte fayda var.

Kaynak: Haber Merkezi