AK Parti’nin önce Büyükşehir Adayı Hamza Dağ’ı ardından da İzmir’in tüm ilçe adaylarını belirlemesinin ardından gözler CHP’ye çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen MYK ve PM’de İzmir’i es geçen kurmaylar 29 Ocak Pazartesi gününü İzmir’e ayırdı. İzmir Büyükşehir adayının belirleneceği MYK ve PM toplantısının ardından İzmir’in henüz açıklanmamış 24 ilçesi 1 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilecek MYK ve PM’ye bırakıldı.

İlçelerdeki denge sil baştan değişebilir…

8. Yargı paketi yasalaştı: HAGB'de değişiklik var! 8. Yargı paketi yasalaştı: HAGB'de değişiklik var!

Her ilçe özelinde adaylık kulislerinin gece gündüz sürdürüldüğü partide dengeleri değiştirmeye aday gelişme Büyükşehir adayına kontenjan hakkı tanınması oldu. Alınan ilke kararı gereği seçilecek olan İzmir Büyükşehir adayına istediği bir ya da iki ilçenin başkanını belirleme hakkı tanınacak. Bu hakkın metropolde 1, metropol dışında 1 olacak şekilde kullanılması bekleniyor.

İlçeler arası kaydırma ihtimali kuvvetleniyor…

2019 adaylıklarında Ali Engin’in Körfez’in iki yakası arasında gerçekleşen sürpriz transferinin bir benzerinin bu seçim döneminde de yaşanması ihtimal dahilinde görülüyor. Özellikle Büyükşehir adayını kontenjan olarak kendi belirleyeceği ilçeye göre ismi daha önce o ilçeyle hiç anılmamış isimlerin bile yer değiştirmesi mümkün olabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi