Efes Selçuk Belediyesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin insansız yangın söndürme uçağı yapma projesine destek oldu.  İlhamlarını 2021 yılında ülkede çıkan orman yangınlarından alan öğrenciler TEKNOFEST 2024’te başarılı olmayı hedefliyor.

"İNSANSIZ YANGIN UÇAĞI YAPIYORUZ"

Samsung Galaxy F15 5G özellikleri: Samsung Galaxy F15 5G ne kadar? Samsung Galaxy F15 5G özellikleri: Samsung Galaxy F15 5G ne kadar?

Projeleriyle orman yangınlarına anında müdahale etmeyi hedeflediklerini belirten THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yıldırım Karayel; “Öğrencilerimizle başlattığımız bir proje vardı. Biz bunu insansız yangın uçağına çevirdik. İnsansız yangın uçağımız yangın öncesinde ve sonrasında gerekli müdahalelerde bulunup yangının tahribatını minimum seviyeye dönüştürmeye yarıyor" dedi.

"SENELER İÇİNDE PROJEMİZİ GELİŞTİRİYORUZ"

THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojileri Bölümü Öğrencisi Cemre Nur Akbulut ise 2021 yılından bu yana projelerinde ilerleme kaydettiklerini belirterek; “2021 yılının yaz aylarında ülkemizde 53 ili kapsayan ve 150 bin hektardan fazla ormanlık alan kaybetmemizden ilham alarak bir yangın söndürme ve yangın engelleme uçağı geliştirmeye çalışıyoruz.  TEKNOFEST 2022’de 6. olmuştuk. TEKNOFEST 2023’te ise yarı finale kadar ilerleyebilmiştik. Projemizi geliştiriyoruz ve geldiğimiz bu son aşamada da Selçuk Belediyesi’nden eksik malzemelerimizin temini konusunda yardım istedik. Bize bu konuda geri dönüş yapıldığı için çok mutluyuz, çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: BÜLTEN