Astana'da Korkunç Cinayet Sonuçlandı: Kazakistan'ın başkenti Astana'da, 9 Kasım 2023'te bir restoranda imam nikahlı eşi Saltanat Nukenova'yı vahşice öldüren eski Milli Ekonomi Bakanı Kuandık Bişimbayev, 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yaklaşık 6 ay süren davada, Bişimbayev'in Nukenova'ya işkence ederek öldürdüğü kanıtlandı. Bişimbayev'in akrabası Baycanov da suçu örtbas etmeye çalıştığı için 4 yıl hapis cezası aldı.

İngiltere 4 Temmuz'da erken seçime gidiyor İngiltere 4 Temmuz'da erken seçime gidiyor

Eski Bakan Bişimbayev'in cezası kesinleşti
Eski Bakan Bişimbayev'in cezası kesinleşti
Kazakistan'ın başkenti Astana'da imam nikahlı eşi Saltanat Nukenova'yı vahşice öldüren eski Milli Ekonomi Bakanı Kuandık Bişimbayev, 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bişimbayev, cezasını yüksek güvenlikli bir cezaevinde çekecek.

Kazakistanöldürmüş

Baycanov ise suçu örtbas etmekten 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Bişimbayev, cezasını yüksek güvenlikli cezaevinde çekecek.Nukenova'nın ağabeyi Aytbek Amangeldi, gazetecilere yaptığı açıklamada, karardan memnun olduklarını dile getirerek, "Bu neredeyse müebbettir. Bişimbayev 24 yıl sonra 68 yaşında olacak." şeklinde konuştu.

Bişimbayev ise mahkemedeki son ifadesinde suçunu kabul ettiğini ancak kasten cinayet işlemediğini savundu.Adli tıp kurumu tarafından açıklanan raporda, Nukenova'nın darbelerle oluşan akut subdural hematomun da eşlik ettiği kapalı kafa travması sonucu hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Cinayet Aile İçi Şiddete Dikkat Çekti:
Bu trajik cinayet, Kazakistan'da aile içi şiddet konusunu gündeme getirdi ve toplumda büyük bir yankı uyandırdı. Nisan ayında Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin cezasını ağırlaştıran bir kanun tasarısını onaylayarak bu konudaki kararlılığını gösterdi.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ