Enginar Soyarak Asgari Ücretin 4 Katını Kazanıyorlar

Enginar Soyarak Asgari Ücretin 4 Katını Kazanıyorlar

Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı Gölhisar Mahallesi, Türkiye'nin en fazla enginar üretimi yapılan bölgelerinden biri olarak biliniyor. Bu bölgeye 600 kilometre uzaklıktan özel olarak gelen enginar soyucuları, çalışkanlıkları ve hızlarıyla dikkat çekmektedir. Her gün sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar çalışan bu ekip, hem bölgenin tarım ekonomisine canlılık katmakta hem de enginarların en taze ve lezzetli haliyle sofralara ulaşmasını sağlamaktadır. Üç kişiden oluşan bu özel ekip, adeta bir makine gibi çalışarak aylık kazançlarını asgari ücretin 4 katına kadar çıkarmaktadır.

Enginar Soyarak Asgari Ücretin 4 Katını Kazanıyorlar

Enginar soyum işinin kolay bir iş olmadığını ve inceliklerinin bulunduğunu belirten işçiler, enginar soyma işi için sezonluk olarak Ankara'dan geldiklerini ve bu işte 5-6 ay boyunca çalıştıklarını ifade ediyor. Günde bin ila bin 200 enginar soyduklarını belirten işçiler, işin psikolojisinin de önemli olduğunu söylüyor.

Türkiye genelinde Ocak ayında başlayıp Ağustos ayına kadar süren ve Aydın'ın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yoğun olduğunu söyleyen işçiler, çalışmanın zorluğuna ve yoruculuğuna rağmen kazancının tatmin edici olduğunu söyleyen ifade ediyor. El becerisinin ve bıçağın öneminin altını çiziyorlar.

İzmir'e 7 yeni dış hat uçuş rotası İzmir'e 7 yeni dış hat uçuş rotası

Enginar soyarak aylık kazançlarını asgari ücretin 4 katına çıkaran bu ekip, işlerini severek ve özenle yapmaktadır. Elde edilen enginarlar, perakende olarak satış noktalarında 50 ila 80 TL arasında alıcı bulmakta.

Kaynak: HABER MERKEZİ