Filistin Başbakanı: İsrail'in yaptırımları tehlikeli bir duruma sürükleyebilir Filistin Başbakanı: İsrail'in yaptırımları tehlikeli bir duruma sürükleyebilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir yıldan kısa bir süre içinde ikinci kez Çin'i ziyaret etme hazırlığında. Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in davetiyle 16 ve 17 Mayıs tarihlerinde Pekin'e gidecek olan Rus liderin ziyareti, İsrail saldırılarının Gazze'yi harap ettiği ve Rusya'nın Ukrayna'da ilerleme kaydettiği bir döneme denk gelmesi gözlerden kaçmadı.

Küresel fay hatlarının harekete geçtiği gergin bir dönemde gerçekleşen ziyaret, özellikle Batı ülkeleri, özellikle de ABD tarafından yakın takip altında. Çin Dışişleri Bakanlığı ve Kremlin'den yapılan açıklamalarda, iki liderin kapsamlı ortaklık ve stratejik etkileşime ilişkin tüm konuları ayrıntılı olarak ele alacağı, en güncel uluslararası ve bölgesel konular hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulunacakları vurgulandı. Ancak Batı medyasındaki analizlere göre, bu kritik ziyaret, giderek derinleşen Çin-Rusya ittifakının son işareti olarak yorumlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi