Güneydeki Rio Grande do Sul eyaletini iki haftadır etkisi altına alan şiddetli yağışlar, sellerle birlikte can ve mal kaybına yol açıyor. Yetkililerden gelen bilgilere göre, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 150'ye, kayıp kişilerin sayısı ise 112'ye yükseldi.

Bölgede arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Selden etkilenen toplam kişi sayısının 2 milyona yaklaştığı, 620 binin üzerinde insanın da yerinden edildiği tahmin ediliyor. Yaralı sayısının 800'ü aştığı, 80 bin kişinin ise sel bölgesinden tahliye edildiği belirtiliyor.

Öte yandan felaket bölgesini 3. kez ziyaret eden Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın yeni yardım paketlerini açıklayacağı bilgisi paylaşıldı.

Brezilya Temsilciler Meclis

Brezilya'da sel sonrası Leptospiroz alarmı: 4 kişi hayatını kaybetti, 800 şüpheli vaka inceleniyor Brezilya'da sel sonrası Leptospiroz alarmı: 4 kişi hayatını kaybetti, 800 şüpheli vaka inceleniyor

Brezilya Temsilciler Meclisi, Rio Grande do Sul eyaletinin Hazineye olan borcunun 3 yıl süreyle ertelenmesine ilişkin kararı oy birliğiyle kabul etti. Bu karar, eyaletin 2 hafta önce şiddetli sel felaketinin ardından uğradığı yıkıcı hasarın ardından mali açıdan destek olmak için alındı.

Eyalet Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs'ta yaptığı açıklamada sel felaketinin "eyalet tarihinin en yıkıcı olayı" olduğunu ve bölgenin "son derece istisnai bir durumdan" geçtiğini söylemişti. Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne "felaket durumu" ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini de belirtmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ