1995'teki soykırımda katledilen 14 kurbanın yeşil çuhaya sarılı tabutları, defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.

Avrupa'da II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi, Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 29 yıl geçti. Bu vahşet, 'insanlığın öldüğü gün' olarak da anılır ve tarihe kara bir leke olarak kazınmıştır.

11 Temmuz 1995 tarihinde Bosna Savaşı'nın gölgesinde yaşanan Srebrenitsa Katliamı'nda, Birleşmiş Milletler'in (BM) 'güvenli bölge' ilan ettiği Srebrenitsa şehri, Sırp komutan Ratko Mladić'in emri altındaki Sırp birlikler tarafından işgal edildi.

Beşiktaş Belediye Başkanı evlendi… Beşiktaş Belediye Başkanı evlendi…

Srebrenitsa'nın Sırp birliklerince işgal edilmesinin hemen ardından Boşnak siviller, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığındı ve Hollandalı askerler de onları Sırplara teslim etti.

Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 29 yıl geçti, ancak bu vahşetin acısı hala tazeliğini koruyor. 1995 yılında Sırplar, kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye geçmesine izin vererek, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katlettiler.

Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü. Soykırımın kurbanlarından bazılarının cesetlerine ise hala ulaşılabilmiş değil

668F80B3F1357126 W1200Xh800

Yaralar hala kanıyor

29 yıl sonra bile yüzlerce kurbanın akıbeti meçhulken, Srebrenitsa soykırımında katledilen binlerce insanın kemikleri toplu mezarlardan çıkarılıyor.

Sırp güçleri tarafından gerçekleştirilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin hayatını kaybettiği soykırımın 29. yıl dönümünde, kurbanların cenazeleri, savaş sırasında Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından çıkarılarak omuzlar üzerinde gözyaşları ve dualarla son istirahat yerlerine taşındı.

9 Temmuz'da Potoçari'ye getirilen ve gece eski fabrika binasına yerleştirilen tabutlar, soykırımın acısını yüreğinde hisseden yakınları tarafından omuzlar üzerinde taşındı. Bu hüzünlü yürüyüş sırasında, kurbanların yakınları ve katliamın tanıkları gözyaşlarına boğuldu ve dualar okudu.

668F80D09Fdac988 W1200Xh760

"Her yıl buraya gelmek benim için çok zor"

Bu yıl defnedilecek Hasib ve Camil Efendic kardeşlerin akrabası Muhamed Efendic, soykırımda birçok aile üyesini kaybettiklerini söyledi.

Muhamed Efendic, öldürülen Hasib ve Camil Efendic'in yaşlı insanlar olduğunu belirterek, "Babamın amcaları olur kendileri, evlerinin bahçesinde öldürüldüler. Ben küçüktüm, konvoyla gittim buradan, buradakilerin birçoğu ormanlardan geçti. Babamı, dedemi, iki amcamı, teyzemi kaybettim. Her yıl buraya gelmek benim için çok zor." diye konuştu.

Defnedilecek Ahmet Jasarevic'in kız kardeşi Sedina Malagic ise kardeşinin öldürüldüğünde 24 yaşında olduğunu ifade etti.

Kardeşinin yıllar sonra kimlik tespitinin yapılabildiğini aktaran Malagic, derin bir acı duyduklarını belirtti.

Yarın 14 kurban daha sonsuzluğa uğurlanıyor

Srebrenitsa soykırımının 29. yıl dönümünde, kimlik tespiti tamamlanan ve ailelerinin de onayı alınan 14 kurban daha yarın Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Bu anlamlı törenle birlikte anıt mezarlıktaki kurban sayısı 6 bin 765'e yükselecek.

Yarın sonsuzluğa uğurlanacak olan kurbanların isimleri:

Beriz Mujic
Hamed Salic
Hasib Efendic
Camil Efendic
Mehmed Krdzic
Sabrija Omic
Musan Siljkovic
Sakib Harbas
Ahmet Jasarevic
Nevres Salihovic
İbrahim Salkic
Midhat Basic
Hajdin Mustafic
Latif Mandzic

Srebrenitsa, asla unutulmayacak bir vahşet. Bu soykırımda katledilen on binlerce masum insanın acısı hala yüreklerde tazeliğini korumakta. Yarınki tören, bu acıyı bir kez daha haykırma ve kurbanları saygıyla anma vesilesi olacak.

Kaynak: Enson Haber