Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Emre Dingin, yıllık taahhüt ve aylık 99,90 lira karşılığında bir firmaya internet abonesi oldu. Fakat firmanın sözleşmenin ilk ayından sonra kendisine bildirilen fiyatın üzerinden 60,37 lira fazla fatura çıkardığı ortaya çıktı.

Depremzede genç ressam, Selçuk Bayraktar'a Kızıl Elma tablosu hediye etti! Depremzede genç ressam, Selçuk Bayraktar'a Kızıl Elma tablosu hediye etti!

Fazla fatura ve ihtarnameye cevap gelmeyince Hakem Heyeti'ne başvurdu
Aboneliğini sonlandırmak isteyen Dingin, firmaya internet sitesi üzerinden ve yazılı olarak da noterden ihtarname gönderdi. Fakat firmadan bir karşılık alamayınca konuyu Efeler Tüketici Hakem Heyetine taşıdı.

Hakem Heyeti olumsuz karar verdi, akademisyen mahkemeye Gitti
Dingin, aboneliğinin sonlandırılmasını, ödediği fazla para ile ihtarname için gerekli noter masrafının iadesini talep etti. Başvuruyu değerlendiren heyet, firmanın Dingin hakkında icra takibi olduğu gerekçesiyle olumsuz cevap verdi. Dingin ise bu kez konuyu Aydın 4. Asliye Hukuk Mahkemesine taşıdı.

Mahkeme akademisyen lehine karar verdi
İtirazı kabul eden mahkeme, "sözleşme hükümleri gereğince yeni bir fiyat değişikliğinin yapılmasının mümkün olmadığına" hükmederek Dingin lehine karar verdi. Karar neticesinde başvurucunun talep ettiği sözleşme iptali gerçekleştirildi ayrıca 60 lira ve noter masrafı iade edildi.

"Tüketicilere Örnek Olmak İstedim"
Konuyla ilgili açıklama yapan Dingin, internet kullanımı için kendisine bildirilen tutarın her ay artması üzerine abonelik iptal sürecini başlattığını fakat bir sonuç alamadığı için yasal yollarla hakkını aradığını söyledi. Abonelik sözleşmelerinin mutlaka okunması gerektiğine işaret eden Dingin, "Sözleşmeye öyle maddeler koyuyorlar ki belirli bir miktarı ödemeden aboneliklerini sonlandırmıyorlar ayrıca kişiler bir haksız ödeme ya da benim gibi yüksek fatura olduğunu düşünüyorlarsa mutlaka yasal yollardan haklarını arasınlar. Meblağ küçük gibi görülebilir ancak önemli olan haksız yere alınan ücretlere 'dur' diyebilmek. Tüketicilere örnek olmak istedim, ödediğim fazla ücreti ve yasal süreçteki tüm masrafların iadesi için açtığım davayı kazandım." diye konuştu.

Kaynak: AA