İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce kaldırılan '90 Dakika Ücretsiz Aktarma' uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, hem İzmirli vatandaşlar hem de şehir genelindeki ulaşım sorunları açısından büyük önem taşıyor. Uygulamanın tekrar devreye girmesiyle İzmirliler, kent içi ulaşımda daha düşük maliyetlerle hizmet alabilecekler. Bu önemli gelişmeyi, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla yorumladı.
Saygılı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, '90 Dakika Ücretsiz Aktarma' uygulamasının yeniden devreye alınmasının, AK Parti’nin İzmir'e yönelik çözüm odaklı yaklaşımının bir yansıması olduğunu ifade etti. Saygılı, açıklamasında, uygulamanın geri getirilmesinde Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun büyük katkıları olduğunu kaydetti.

Saygılı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İzmir’e yine ve yeni bir müjde daha! İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce kaldırmasına yüksek sesle itiraz ettiğimiz ’90 Dakika Ücretsiz Aktarma’ uygulaması, nihayet çözüme kavuştu. Artık İzmirli vatandaşlarımız, ulaşım haklarından daha ucuz faydalanacak. İzmirli kent içi ulaşımını sağlarken daha az ödeyecek.”

Saygılı, bu sürecin gelişiminde Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın bilgileri ve katkılarının yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile yaptığı görüşmelerin kritik bir rol oynadığını belirtti. Saygılı, Bakan Uraloğlu’nun İzmir’in ulaşım sorunlarına duyarlılık gösterdiğini ve gerekli adımları atarak çözüm ürettiğini ifade etti.

Bakan Uraloğlu ve Hamza Dağ’ın katkılarını sıraladı

Saygılı, açıklamasında Bakan Uraloğlu’nun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME gündemine getirdiği '90 Dakika’ uygulamasındaki altlık verilerdeki eksiklikleri ele alarak ortak bir çözüm noktası sağladığını belirtti. Ayrıca, bu sürecin Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde İzmirliye vaat ettiği konulardan biri olduğuna dikkat çekti. Dağ’ın sözünün yerine gelmiş olmasının, AK Parti’nin İzmir’e ve İzmirli hemşehrilere hizmet etme anlayışının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

"İzmir'e hizmet, AK Parti'nin en önemli görevi"

Dr. Güler Kalay analiz etti: Biden’ın adaylıktan çekilmesinin sonuçları ne olur? Dr. Güler Kalay analiz etti: Biden’ın adaylıktan çekilmesinin sonuçları ne olur?

Saygılı ayrıca, AK Parti’nin İzmir'e ve İzmirlilere hizmet etmeyi en önemli görev olarak gördüğünü belirtti. Şehrin ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit ederek çözüm odaklı yaklaşımla halkın yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da kent sorunlarını çözmek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'nın açıklamsının tamamı şu şekilde:

‘’İzmir’e yine ve yeni bir müjde daha! İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce kaldırmasına yüksek sesle itiraz ettiğimiz ’90 Dakika Ücretsiz Aktarma’ uygulaması, nihayet çözüme kavuştu. Artık İzmirli vatandaşlarımız, ulaşım haklarından daha ucuz faydalanacak. İzmirli kent içi ulaşımını sağlarken daha az ödeyecek. Bu süreçte; Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ’ın bilgileri ve katkıları dahilinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu ile yaptığım görüşmelerin çözüm noktasında büyük rol oynadığını ifade etmek isterim. Sayın Bakanımız, İzmir’in ulaşım sorunlarına duyarlılık göstererek gerekli adımları atmış ve çözüm üretmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME gündemine getirdiği ’90 Dakika’ uygulamasındaki altlık verilerdeki eksiklikler ele alınmış ve ortak bir noktaya getirilerek sorunlar çözümlenmiştir.  İzmir’e gösterdiği hassasiyet ve çözüm odaklı yaklaşımlarından ötürü Sayın Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’na şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Böylece, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde 90 dakika konusunun çözümünü İzmirliye vaat eden Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ’ın da sözü yerine gelmiş oldu. AK Parti olarak, İzmir’e ve İzmirli hemşehrilerimize hizmet etmeyi en önemli görevimiz olarak görüyoruz. Şehrimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit ederek çözüm odaklı yaklaşımla halkımızın yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu anlayışla hareket ederek geçmişte olduğu gibi bundan sonra da kentimizin sorunlarını çözmek için elimizden gelen ne varsa kararlılıkla yapamaya devam edeceğiz."

Tugay ve Saygılı geçtiğimiz günlerde bir araya gelmişti

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı geçtiğimiz günlerde ziyaret etmişti. Görüşmede İzmir’in sorunları ele alınırken bu sorunların çözümü için Ankara'daki ilgili bakanlıklarla ortak çalışma yapma kararı alındığı belirtilmişti.
Ziyaret sonrası Başkan Tugay, görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu belirterek, "Birçok konuyu konuştuk ve ortak çalışma yapacağımız konuları değerlendirdik. Görüşmelerimiz sürecek" dedi. Saygılı ise, “Şehrimizin sorunlarını birlikte ele alarak çözüm için nasıl yardımcı olabileceğimizi istişare ettik. Bakanlıklarla yapılacak ortak çalışma için bir ekip oluşturacağız” şeklinde konuşmuştu. Tugay'ın bugün sosyal medyadan 90 dakika uygulamasının UKOME kararınca onaylanması hususunda yaptığı paylaşımda Saygılı'ya teşekkür etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Muhabir: Osman Günden