Ramazan ayının 24. gününde vatandaşlar iftar saatini araştırmaya başladı. 2024'ün İmsakiyesine göre İzmir'de iftar 3 Nisan Çarşama günü saat 19:43'de gerçekleşecek. Ankara'da da iftar saati 19:22 olacak. İstanbullu vatandaşlar ise 19:38'de okunacak akşam ezanının ardından oruçlarını açabilecekler.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan'ın annesi vefat etti! Cahit Özkan kimdir? AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan'ın annesi vefat etti! Cahit Özkan kimdir?

Oruca nasıl niyet edilir?

Oruca nasıl niyet edilir?Ramazan orucu, belirli günlerde tutulan oruçlar ve nafile oruçlar için niyet vakti, güneşin batışından ertesi günün tepe noktasına kadar (10 dakika) olmakla birlikte, imsak vaktinden sonra niyetin geçerli olabilmesi için bu vakitten sonra bir şey yenilip içilmemiş ve oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet etmek caiz değildir (Kâsânî,Bedâî’,2/85).  Bu oruçlar için mutlak olarak “yarın oruç tutacağım'' diye niyet etmek yeterlidir. Ancak niyetin geceden yapılması ve orucun 'yarınki Ramazan orucu' olarak belirtilmesi daha faziletlidir. Ramazan ayının her günü için ayrı bir niyet etmek gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/126-127). Güneşin batışından en geç imsak vaktine kadar kazası, keffareti ve süresi olmayan oruçlar için niyet edilmelidir. Böyle niyet edilirse, niyetin “falanca kaza, keffaret ve adak orucuna”şeklinde belirtilmesi gerekir.

Kaynak: HABER MERKEZİ