İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Vedat Güzel, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nın 16 bin seyirciye ulaşmasından mutlu olduklarını söyleyen Güzel; “ 2 yılda, 11 noktada, 110 gösteriyle seyirciyle buluştuk. 16 bin seyirciye ulaştık ve çok güzel geri dönüşler aldık. Çok mutluyuz” dedi.

‘İki yılda 16 bin seyirci…’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nın 16 bin seyirciye ulaşmasından mutlu olduklarını söyleyen Güzel; “ 2 yılda, 11 noktada, 110 gösteriyle seyirciyle buluştuk. 16 bin seyirciye ulaştık ve çok güzel geri dönüşler aldık. Hayatlarında hiç tiyatro yapmamış, tiyatro izlememiş pek çok köylüyle sahnede buluşma fırsatı yakaladık. İzleyen herkes bu kadarını beklemiyorduk diyor, bu da hem onları hem de bizleri motive ediyor. İzmir’de gitmediğimiz yer kalmadı” dedi.


“Zenginliği korumak istiyoruz”

Hayatında hiç tiyatro yapmamış insanlarla tiyatro yapmanın hiç kolay olmadığını da söyleyen Güzel; “İlk önce öğrenmeye, anlamaya gittik. Bir süre sonra hikayelerin aktarılması amacıyla köy seyirlik tarzında her yerde oynanabilecek oyunlar tasarladık ve hayata geçirdik. Köyün rengini, kültürünü, motifini, dilini, geçmişini gelecek nesillere aktarmak için tiyatroyu kullanıyoruz. Diksiyon eğitimi vermiyoruz. Ağızları, yöresel oyunları, kıyafetleri yöresel zenginlik… Bu zenginliğin korunması gerektiğini biliyoruz” dedi.

Cevizli ev baklavası tarifi! özel günlerde Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri... Cevizli ev baklavası tarifi! özel günlerde Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri...


“İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları Türkiye’de ilk”

Köy tiyatrolarının kuruluş hikayesinden de bahseden Güzel; “Başkanımız Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde onun hayaliyle başlayan bir hikayeydi. Ulamış ve Ürkmez’de yaptığımız çalışmaların bölge insanına katkısı çok büyük oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer,  köy tiyatrolarının kente yayılmasını sağlamak amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nı kurdu. İlk başladığımız nokta Ulamış Köy Tiyatrosu’nda insanların nasıl dönüştüğünü ve buradaki düzenin olumlu yönde nasıl geliştiğini gördük” ifadelerini kullandı.


“Sanata dokunan ellerde kir barınmaz”

2. Köy Tiyatroları Festivali hakkında bilgi veren Güzel; “Festivalimiz, Kültürpark İzmir Sanat’ta, 5-10 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu kez Ürkmez Kadın Tiyatrosu, ‘Pişti’ oyununda ben de sahne alacağım. Köylü kentli için çalışıyor, üretiyor. Gelin onları sahnede onore edelim. Köylünün üretkenliğini, sanatını taçlandıralım. O gün orada olursanız hepimiz çok mutlu oluruz. Program detaylarını sosyal medya hesaplarımızdan bulabilirsiniz. 5-10 Şubat arası geldiğinizde boş dönmezsiniz. Dolu dolu bir program hazırladık. Hedefimiz köy seyirlik oyunları yaşatmak. Bunlar her ortamda oynanabilen oyunlar. Belli bir yaş sınırlamamız yok. Sanat adına, doğal, samimi, farklılık oluşturmak istiyorsanız, çocuğunuzla gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz. Türkiye’de ilk ve tek köy tiyatroları oluşumuyuz, neler yaptığımızı göstermek isteriz. Değerli başkanımız Tunç Soyer’in katkıları, Köy Koop Başkanı Neptün Soyer’in destekleri var. Sanata dokunan ellerde kir barınmaz diyoruz. Gelin sanat çatısı altında bu festivalde buluşalım” dedi.


2. Köy Tiyatroları Festival programında neler var?

2. Köy Tiyatroları Festival programı 5 Şubat 2024 saat 16:30’da İZBB Köy Tiyatroları Sergisi ile başlayacak. Saat 17:30’da İZBB Ulamış Köy Tiyatrosu belgesel film gösterimi, saat 20:00’da İZBB Ulamış Köy Tiyatrosu ‘Yolda Buldum Kendimi’, saat 21:00’da ise İZBB Yelki Köy Tiyatrosu ‘Muhtarın Oyu’nu’ sahnede olacak. 6 Şubat 2024 tarihinde ise saat 17:00’da Oyunculuk Atölyesi ‘İçimdeki Oyuncu’ izleyiciyle buluşacak. Saat 19:00’da ise Sürdürülebilir Köy Tiyatroları Semineri gerçekleştirilecek. 7 Şubat 2024 saat 17:00’da Ritim Atölyesi ‘Ritmini Yakala’, saat:20:00’da İZBB Germiyan Köy Tiyatrosu ‘Sevda Başına Gelince’, saat 21:00’da ise İZBB Bademli Köy Tiyatrosu ‘İnsanlık Hali’ oyunu ile sahnede olacak.  8 Şubat 2024 tarihinde Köyde Yaşam Ve Sanat Söyleşisi saat 17:00’da gerçekleşecek. İZBB Ürkmez Kadın Tiyatrosu ‘Pişti Oyunu’ ile saat 20:00’da sahne alacak. 9 Şubat 2024 saat 18:00’da İZBB Yeni Bağarası Köy Tiyatrosu ‘Hayatı Sorgulayan Kadınlar’, İZBB Kozak Yukarıköy Köy Tiyatrosu ‘Doğanın Gözyaşı Oyunu’ saat 19:00’da, ‘Kövde Şenlik Vaa’ Film Galası ise saat 20:00’da izleyiciyle buluşacak. 10 Şubat 2024 saat 14:00’da İZBB Belenbaşı Köy Tiyatrosu ‘Hayırlı Bir İş’, saat 15:00’de İZBB Konaklı Köyü Kadın Tiyatrosu ‘Dünden Bugüne’ ve saat 20:00’da Onur Konuğu Bademler Köy Tiyatrosu ‘Gitme Aklım Sende Kalır’ oyunu sahnede olacak.

Kaynak: Haber Merkezi