Yeni Kaledonya ayaklanmasında Türk ve Azerbaycan istihbaratlarının rolü: Gerçek mi yoksa spekülasyon mu?

Fransa, Güney Pasifik'te bulunan denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da günlerdir süren çatışmaları bastırmak üzere adaya asker gönderdi. Bölgede OHAL ilan edildi, Tiktok yasaklandı.

 Bazı kaynaklar Türk ve Azerbaycan istihbaratlarının bu olaylarda rol oynamış olabileceğini öne sürüyor. Bu iddiaları destekleyecek somut bir kanıt bulunmamakla birlikte, bazı analistler, Türk ve Azerbaycan hükümetlerinin bölgede artan nüfuzlarını pekiştirmeye çalıştıklarına ve bu amaçla Yeni Kaledonya'daki siyasi istikrarsızlığı körüklediklerine inanıyor. Bu iddialar, Türk ve Azerbaycan hükümetleriyle Yeni Kaledonya'daki bazı bağımsızlık yanlısı gruplar arasındaki yakın ilişkileri temel alıyor.

Senegal'in başkenti Dakar'da Filistin'e destek yürüyüşü yapıldı Senegal'in başkenti Dakar'da Filistin'e destek yürüyüşü yapıldı

Ancak, bu iddiaların spekülatif olduğunu ve resmi bir teyit almadığını da belirtmek önemlidir. Yeni Kaledonya'daki siyasi durum karmaşıktır ve ayaklanmaların arkasındaki nedenler tek bir faktöre indirgenemez. Bölgedeki gelişmeleri takip etmek ve daha fazla bilgi ortaya çıktıkça bu iddiaları değerlendirmek önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ