Van'da dün başlayan izinsiz gösteriler bugün de devam ediyor. Gösteriler, DEM Parti öncülüğünde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Fekiye Teyran Parkı'nda yapılan bir açıklamanın ardından tekrar alevlendi. CHP, TİP ve bazı STK temsilcilerinin de destek verdiği açıklamanın ardından çıkan olaylarda polis ekipleri tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Gösterilerin nedeni:
Gösterilerin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı kaynaklar son zamanlarda bölgede yaşanan bazı olaylara tepki olarak düzenlendiğini öne sürüyor.

Olayların gelişimi:

Olayların gelişimi:
Dün başlayan gösteriler, DEM Parti'nin düzenlediği bir basın açıklamasıyla tekrar alevlendi. Açıklamaya CHP, TİP ve bazı STK temsilcileri de destek verdi. Açıklamanın ardından kentin farklı noktalarında toplanan göstericiler, sloganlar atmaya ve barikat kurmaya başladı. Polis ekipleri, göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı.

Erzurum'da lise yıllarından kalma kavga hesabı bıçakla görüldü: 1 öğrenci ağır yaralı, 1 kişi tutuklandı Erzurum'da lise yıllarından kalma kavga hesabı bıçakla görüldü: 1 öğrenci ağır yaralı, 1 kişi tutuklandı

Olayların son durumu:

Olayların son durumu:
Olaylar halen devam ediyor. Polis ekipleri, kentin farklı noktalarında göstericileri dağıtmaya çalışıyor. Gösterilerde şu ana kadar çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Olaylara tepkiler:
Olaylara siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından tepkiler geldi. CHP ve TİP olayların kınanmasını ve sorumlularının cezalandırılmasını isterken, bazı STK'lar ise gösterilerin barışçıl bir şekilde yapılması çağrısında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ