AK Parti'nin kendi çizgisini koruyamadığı ve temel ilkelerine sadık kalmadığı ifadeleri etrafında toplanan eleştirilerin hedefinde ise AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin var. Sosyal medyada gündem olan Özlem Zengin, kimi AK Parti'li hesaplar tarafından yoğun şekilde eleştiriliyor ve partiden ihraçı talep ediliyor.Özlem Zengin Istifa

İstanbul Sözleşmesi ve Özlem Zengin
Özlem Zengin AK Parti'nin alışık olduğu bir siyasi hattın dışında özellikle kadın hakları konusundaki çıkışlarıyla AK Parti'li seçmenin hafızasında yer etti. İstanbul Sözleşmesi'ni savunan ifadeleri AK Parti tabanında eleştirilere neden olurken bu tartışmaları ve özellikle de nafaka konusunu seçim meydanlarında argüman haline getiren YRP'nin yükselişi, Özlem Zengin'in hedef alınmasına zemin hazırladı.

İstanbul Sözleşmesi'nin AK Parti tarafından kaldırılmasının ardından yine kadın haklarını ilgilendiren 6284 sayılı kanun maddesinin tartışıldığı günlerde, mecliste yaptığı konuşmada yasayı savunan ve "Kırmızı çizgimizdir" diyen Özlem Zengin o zaman da AK Parti içindeki tartışmaların hedefi olmuştu.

'İsrail'le ilişkiler iyileştirilmelidir'
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in Filistin ve İsrail başlığında mecliste yürüyen tartışmalar sırasında İsrail'le olan ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini ifade eden konuşmaları da yine seçimlerden sonra sosyal medyada gündem oldu. Zengin'in mecliste yaptığı eski bir konuşmasında "İsrail'le ilişkilerin ben düzelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü konuşarak bunları halletmemiz lazım" dediği görüntüler tekrar gündem olurken, mitinglerde İsrail'le ilişkilerin topyekun kesilmesi gerektiğini ifade eden Fatih Erbakan ve YRP'li siyasetçiler bu polemiği seçim meydanlarına taşıdı.

İsrail'le ticaretin devam etmesi ve AK Parti'nin buna göz yumması AK Parti tabanında oy kaybının ve oyların YRP'ye kaymasının gerekçelerinden biri olarak görülüyor.O204136Zlem Zengin'Seçim çalışması yapmadı'
AK Parti'li hesaplar tarafından seçim çalışması yapmadığı ifade edilen Özlem Zengin'in aynı zamanda seçimden sonra toplanması beklenen AK Parti MYK toplantısında ihracı talep ediliyor. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşım ve çağrılarda Özlem Zengin'in seçim döneminde hiçbir çalışma yapmadığı, sadece AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mitinglerini paylaştığı iddia edildi.

Seçim döneminde Edirne ve İstanbul'da Avrupa Yakası ilçelerinde seçim çalışması yürüten Özlem Zengin'in çalıştığı sahada AK Parti'nin başarılı olamaması da dillendirilen bir diğer eleştiri.660X310 Guclu Turkiyenin Guclu Kadinlari Zirvesi Ak Partili Ozlem Zengin Kim Kadinlari Anlarsa Kazanmis Oluyor 1614856203944'LGBT savunusu' ve Bohemian Rhapsody
Armağan Çağlayan'ın sunduğu bir Youtube yayınında sinemayla ilişkisini anlatırken Bohemian Rhapsody filmini çok beğendiğini ve hatta iki kez izlemeye gittiğini ifade eden Zengin o dönem yine AK Parti içinde tartışmalara neden olmuştu. Senaryoda yer alan eşcinsel sahnelerden dolayı eleştiri konusu olan film nedeniyle Zengin, "AK Parti'li bir dava 'adamı' nasıl böyle bir filmin beğeneni olabilir" eleştirilerine hedef olmuştu.

YRP'nin özellikle iktidara gelince LGBT derneklerini yasaklayacağını, LGBT derneklerinin AK Parti'li yıllarda yasallaştığı miting meydanlarında tekrar ettiği birçok örnek olmuştu.

Tokat'ta art arda gelen depremlerin bilançosu sabah ortaya çıktı! Tokat'ta art arda gelen depremlerin bilançosu sabah ortaya çıktı!

Akit yazarı: 'Özlem Zengin CHP'lilerin ekmeğine yağ sürüyor' Seçimlerden önce de Özlem Zengin, Akit yazarı tarafından hedef gösterilmişti. Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, cemaat vakfındaki çocuk istismarının araştırılması için önerge veren AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'i "CHP'lilerin ekmeğine kaymak sürmekle" suçlarken Özlem Zengin'in bu adımı özellikle tarikat çevrelerinde de tepkiyle karşılanmıştı.

Mecliste hayatını kaybeden vekile 'Allah’ın gazabı böyle olur' dediği için eleştirilmişti

Hasan Bitmez Özlem Zengin
Saadet Partili Hasan Bitmez'in kürsüde fenalaştığı sırada tartışmaya devam eden ve kendisini hedef almayı sürdüren Özlem Zengin "Allah’ın gazabı böyle olur" ifadesini kullandığı için eleştirilerin odağı olmuştu.

Özellikle Saadet Partisi ve YRP çevresinde tepkiyle karşılanan ifadelerin de AK Parti'nin oy kaybı yaşamasına gerekçelerden biri olarak gösteriliyor. Mecliste fenalaştıktan sonra hastaneye kaldırılan Hasan Bitmez, kaldırıldığı hastanede iki gün sonra yaşamını yitirmiş, hafızalardan geriye meclis kürsüsünde fenalaşmadan önce Özlem Zengin ile girdiği polemik kalmıştı. Zengin konuya dair herhangi bir açıklama yapmamıştı.

AK Parti'nin kaybettiği oyların yanı sıra Milli Görüş geleneğinden YRP'nin yükselişi parti içindeki tartışmaları alevlendirmişe benziyor. Özellikle Özlem Zengin kadın hakları konusundaki çıkışlarından dolayı AK Part'li sosyal medya hesapları, Zengin'i günah keçisi olarak seçmişe benziyor. AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nun konuya dair tasarrufunun olup olmayacağı ve kadrolarında değişikliğe gidip gitmeyeceğini ise önümüzdeki süreç gösterecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ