Son çeyrek asırda kendisinden görev beklendiği her anda ve alanda Ali Engin ismine tanık oldu İzmirliler. Karşıyaka ilçe ve il yöneticiliği, 2012’de Levent Eyipişiren’e karşı verilen zorlu mücadele sonrası il başkanlığı ardından Haziran ve Kasım 2015 seçimlerinde milletvekili adaylığı. Ali Engin ve CHP’nin siyasi kaderi çok uzun süredir birlikte soluk alıp veriyor.

Kerem Ali Sürekli ve Atila Sertel’le şekillenen bir siyasi hayat…

Haziran 2015 seçim akşamı CHP’den Ali Engin’le AK Parti’den Kerem Ali Sürekli arasında nefes kesen bir yarış yaşandı. Ali Engin’in önde götürdüğü yarışı Gümrüklerden gelen oylarla son anda Kerem Ali Sürekli kazandı. Çok değil 5 ay sonra tekrarlanan 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ali Engin’in vekillik için önündeki engel bu kez bugünlerin İzmir Büyükşehir Aday Adayı Atila Sertel’di. Sertel’in 6’incı, Ali Engin’in 7’inci sırada olduğu CHP listesinde Atila Sertel kıl payı seçimi kazanırken Ali Engin çok istediği Meclis’in kapısından bir kez daha son anda dönmenin hüznünü yaşıyordu.

Yılmadan devam etti…

Kırılmadı, küsmedi, darılmadı Ali Engin. Takvim yaprakları 2019’u gösterdiğinde Ali Engin bu kez belediye başkan aday adayı olarak yine CHP saflarında mücadeleye devam ediyordu. Bol sürprizli aday atama PM’sinde Ali Engin’in adaylığının ilan edildiği ilçe Narlıdere’ydi. Onun Narlıdere siyasetine uzak olduğunu düşünenler uzun bir dönem il başkanlığı yaptığı gerçeğini göz ardı ediyordu.

Kanser hastası Deniz'in azmi ve hayata tutunma mücadelesi kitap oldu Kanser hastası Deniz'in azmi ve hayata tutunma mücadelesi kitap oldu

Rüya gibi bir 5 yıl geçirdi Ali Engin ve Narlıdere. Abdül Batur’dan zaten iyi durumda aldığı Narlıdere’yi adım adım geliştirdi. Her şeyin dört dörtlük gittiği bir anda konuk olduğu bir tv programında geçirdiği rahatsızlık İzmir siyasetinde Ali Engin isminin siyaset üstü bir konuma geldiğini gösterdi.

Her partiden ve her kesimden insanın çabası ve duasıyla  o zorlu günleri atlatan Ali Engin şimdi yeniden kavuştuğu sağlığı ve çalışma azmiyle yeni dönemde yeniden görev bekliyor. 1 Şubat’taki kritik PM’den ne karar çıkarsa çıksın Ali Engin İzmir siyasetinin son çeyrek asrına damga vuran kişiliğiyle çoktan bu seçimi kazanmış görünüyor.

Kaynak: Haber Merkezi