Gazeteci Ercan Pala, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Kemalpaşa tam bıçak sırtı diyen Pala “Geçen seçimi yaklaşık 800 oy belirlemiş, bu seçimi 400 oy bile belirlemeyecek. Az bir fark olacak. Mehmet Türkmen de güçlü Galip Atar da güçlü. Saadet Partisi’ni de yabana atmamak lazım. Kemalpaşa’da seçimi kimin alacağı son düzlükte belli olacak” ifadelerini kullandı.


“Bu sözler siyasi kazadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'da yaptığı konuşmada ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez’ ifadelerine ilişkin eleştirilerde bulunan Pala; “Siyasetin bu kadar alçalmasını kabul etmiyorum. Bu hiçbir vicdana sığmaz. İzmir’in bir şekilde cezalandırılmasını anlayabilirim. Doğru değil ama siyaseten bazı şeyler olabilir derim. Ancak Hatay’a Maraş’a bunu diyemezsiniz. Felaketin üzerinden böyle bir cümle kurulmaz. Hükümet felaketin yaralarını sarmak zorundadır. Siyaseten bir kaza yapıldı bu sözleri söyleyerek. Bu tip açıklamalarda siyasi parti fark etmeksizin tepki oyu daha fazla olur” dedi.

Tunç Soyer’e CHP’den ilk yanıt! Kendi koltuklarının esiri olanlar! Tunç Soyer’e CHP’den ilk yanıt! Kendi koltuklarının esiri olanlar!

“Küçük ilçelerde dengeler değişebilir”

Pala; “İzmir’de diğer partilerin kendi başına seçime girmesi küçük ilçelerde dengeleri değiştirebilir. Ama büyük ilçelerde etkili olacağını düşünmüyorum. Ama DEM Parti aday gösterir ise ve Sırrı Süreyya gibi bilinen, tanınan bir adayın CHP’den oy alacağı belli. Ama bu Ak Parti’nin kazanmasına neden olur mu? Bunu 50 günlük süreç gösterecek. Gündemin değişen rüzgarı çok şeyi değiştirebilir” dedi.


“CHP 16 ilçede önde başladı”

Pala; “CHP 16 ilçede önde, 14 ilçede bıçak sırtı başladı yarışa; Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Dikili, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Konak, Menderes, Narlıdere, Ödemiş, Selçuk, Torbalı, Urla önde olacağı ilçeler. Menemen, Kiraz gibi ilçelerin CHP’ye geçme olasılığı var. Aynı şekilde CHP’nin elinde olan bazı ilçelerinde Ak Parti’ye geçme olasılığı bulunuyor. Mesela Karşıyaka çok ciddi fark olan bir ilçe. Oradaki tepkiler belki oy düşüşüne neden olabilir ama CHP yine de alır. Karaburun’da hala tepki var. Karaburun’da değişiklik yapmamaları kaybetme olasılığını da göze aldıklarını gösteriyor. İlçelerde CHP’den oy alabilecek isimlerin çıkıp çıkmayacağına bakmak gerekecek. Serdar Yasa bağımsız aday olsun CHP asla kazanamaz. Seferihisar’da İsmail Yetişkin Soyer’in referansı ile belediye başkanı oldu. Mevcut başkanla devam edileceğini tahmin etmiyorduk ama kalan 3 belediye başkanından biri oldu. Ama Seferihisar’da güçlü bir aday çıkması orayı da zora sokar” açıklamasında bulundu.

“Bıçak sırtı olacak ilçeler var”

İzmir’in ilçelerindeki seçim yarışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pala; “Aliağa’da 2019’da CHP yanlış bir aday belirledi ve yaklaşık olarak 2.500 oyla kaybetti. Aliağa adayı Serkan Acar bir adım önde ama CHP’den Çağatay Güç var. Aliağa’da bıçak sırtı geçecek seçim. Bayındır’da ise Uğur Demirezen mevcut başkan ve aday. Daha önceki CHP adayının yanlış söylemleri de kaybettirmişti. CHP’nin adayı Davut Sakarsu’nun, sevilen bir isim olduğunu biliyorum. Geçen seçim 5 bin civarı bir oy farkı vardı. Bu seçimde o fark olmaz diye düşünüyorum. Kimin kazanacağını son günler belirler. Kiraz’da Saliha Hanım var. CHP’nin adayı Nasuh Coşkun sevilen bir isim. İYİ Parti tanınan bir aday çıkarırsa iş orada da bıçak sırtı olur. Menemen’de başkanın görevden alınmasıyla vekil olarak seçilen Aydın Pehlivan vardı. Menemen’de hükümetin desteği ile güzel işler yaptı. CHP’nin adayı Deniz Karakurt. DEM Parti burada aday çıkarırsa Ak Parti’nin kazanma olasılığı artar. Menderes’te İlkay Çiçek var. Orada CHP zaten önde. Çiçek’te güçlü bir aday o bölgede. Şuan da CHP önde, ama orada da güçlü bir adayın çıkması sürprizler yaşatabilir. Karaburun’da seçim çok zor geçecek. Zaten arada oy farkı 700, bir seçim önce. Serdar Bey gibi güçlü bir adayın ihtimali olduğu an orada dengeler değişir. Zaten bir tepki oyu oluşacaktır, Nurşen Hanım’a karşı. Karaburunlu biri yok muydu? Benim bu arada isimlerle bir sıkıntım yok. Tercihlere ilişkin eleştirilerim var. Mesela Karşıyaka’dan gösterseler bu eleştiriler yaşanmazdı. Ben Özgür Özel’in CHP’nin başında bir daha genel seçim göreceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

4 ilçe sonucunu çok merak ediyorum”

En çok Karaburun, Menemen, Karabağlar ve Bayraklı’yı merak ediyorum diyen Pala; “Karabağlar’da Bornova’dan aday olup oradan gösterilen bir isim var. Kadın adayın demografik yapıda sorun yaratabileceği konuşuluyor. Ak Parti’de Karabağlar’ı çok istiyor. Mehmet Sadık Tunç orada beş yıldır çalışıyor. Karabağlar göç aldı son bir yılda. Hem nüfus hem de adres bazında. Bu Ak Parti’ye yarayacak bir avantaj. Bayraklı’da da çok ciddi bir fark vardı. İrfan Önal’a karşı ciddi bir tepki var. Bilal Kırkpınar’da çok uzun zamandır bu bölgede çalışan MHP tabanlı bir isim. Geçen seçim gibi kolay olmayacak. Çeşme’de ise oranın kalburüstü ailelerinin çocukları Lal Denizli ve Esat Tanık var. Orada da çok ciddi bir tepki var. Ekrem Oran’ın bağımsız çıkması durumunda CHP zora girer. İYİ Parti’nin adayı, Tanık adına çekildi. Herhangi bir adayın olması halinde bayrak değişebilir” dedi.

“Kemalpaşa tam bıçak sırtı”

Kemalpaşa tam bıçak sırtı diyen Pala “Geçen seçimi yaklaşık 800 oy belirlemiş bu seçim 400 oy bile belirlemeyecek. Az bir fark olacak. Mehmet Türkmen de güçlü Galip Atar da güçlü. Saadet Parti’sini de yabana atmamak lazım. Son düzlükte seçimi kimin alacağının belli olacağı bir ilçe. Bergama ise bence el değiştirir. Arada fark zaten az, Bergama’nın eski başkanı, Koştu ile ilgili iddiaları gündemde tutuyor. Bunlar Sadık Bey’e negatif dönecektir. Sadık Bey bunu tam tersi pozitife de çevirebilir tam tersi altında da kalabilir. Yaklaşık olarak 600 oy fark var. Her an değişebilir. Tire kimin kazanacağını bilmediğim bir seçim. CHP’de Hayati Okuroğlu, Ak Parti’de Arif Demirkan. İYİ Parti Salih Atakan Duran. Üç aday da çok güçlü. Beydağ’da aynı. Beydağ’da mevcut başkan kalsa kazanır derdim. Ama Beydağ riske edildi” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi