İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu meclis açılışında 'partizanlık' anlayışına karşı çıktığını ifade etti. Sosyal yardımların süreceğini belirten İmamoğlu, imza bekleyen metrolarla ilgili de çağrıda bulundu.

İmamoğlu'nun konuşmasında şu ifadeler yer aldı: 

Hakimler ve Savcılar Kurulu'na atama kararları Resmi Gazete’de Hakimler ve Savcılar Kurulu'na atama kararları Resmi Gazete’de

Ülkemizin ve Cumhuriyet'imizin kurucu değerlerine, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği ilkelere layık olacağız. Değerli meclis üyesi arkadaşlarım, 31 Mart seçim sonuçları adaletli, dürüst, sorun çözme odaklı bir siyaset talebinin net ifadesidir. 31 Mart insanları kutuplaştırmayan, ortak akla dayalı, vicdanlı bir siyaset talebinin net ifadesidir. Bizim hizmet anlayışımızda hiçbir kesim bir diğerinin düşmanı ve hasmı değildir, olamaz, olmamalıdır. Partizanlık asla ama asla bizim yönetim anlayışımızda net olarak yoktur. Ekonomik krizde vatandaşımızın en üst seviyede yanında olmaya devam edeceğiz. Kent lokantaları, yurtlar, öğrenci bursları, anne kartlar ve kreşler ile sosyal altyapı projelerimizi daha da artırarak hız vereceğiz. Elimizden gelen her fırsatı ve bulacağımız her kaynağı kullanarak şehrimizin altını metro ağlarıyla örmeye devam edeceğiz. Umut ediyorum ki hiçbir fayda sağlamadığı bu seçimlerle iyice anlaşılan bazı engelleme çabaları da artık son bulur. Bugün kıymetli İstanbul meclisinden tekrar etmek isterim ki başta Beylikdüzü-Sefaköy raylı sistemi olmak üzere, artık bekleyen tüm imzalarımızı atınız. Atınız ki biz de hızlıca şehir olarak işlerimize odaklanalım. İstanbul'un çevre, ulaşım ve trafik sorunlarını hızlıca, hep birlikte çözebilelim.

Nuri Aslan Başkanvekili oldu

İBB Meclisi'nde Meclis Başkanvekilliği görevine CHP'nin adayı Nuri Aslan seçildi. CHP'li Nuri Aslan 184 oy alırken AK Parti'li Ahmet Bilal Kıymaz 129 oyda kaldı.

AK Parti’nin teklifi reddedildi

İBB meclisinin yaptığı ilk toplantıda AK Parti grubunun verdiği teklif, CHP'nin oy çokluğuyla reddedildi.

“Keramet var mı bakacağız”

İBB Meclisi'ndeki 26 alt komisyonun tamamında CHP'li üyeler çoğunluğu elde etti. Geçtiğimiz dönem CHP'nin, 9 kişilik olmasını istediği; ancak AK Parti'nin 8 kişi olarak belirlediği alt komisyondaki üye sayısı nedeniyle, AK Parti Grubu bu dönem her komisyonda 4 yerine 3 üyelik kazanabildi. Bu konuyla ilgili olarak "5 yıl önce CHP komisyon üye sayısını 9 kişi olarak önermişti" diyen AK Parti meclis grubu başkanına, "Bir keramet var mı diye bakacağız bir sene." ifadelerini kullanan İmamoğlu'nun bu yanıtının ardından mecliste gülüşmeler yaşandı.

Kaynak: Haber Merkezi