31 Mart sandıklarındaki değişim rüzgarından Burdur’un Bucak ilçesi de nasibini aldı. CHP adayı Hülya Gümüş oyların yüzde 40.39’unu alarak AK Parti ve MHP adaylarının önünde yarışı kazanmayı başardı. 28 yaşındaki genç siyasetçi bu başarısıyla hem Burdur’un hem de Buxak ilçesinin ilk kadın belediye başkanı olma onurunu yaşamış oldu. Bucak ilçesi 15.yüzyılda Şahkulu isyanının Tepe’deki merkezlerinden biri olarak biliniyor. Hülya Gümüş 30 yıl aranın ardından Bucak’ta CHP bayrağını yeniden dalgalandırmak için mazbatasına kavuşmayı bekliyor.

İsrail İran'a resmen savaş açtı! İsrail İran'a resmen savaş açtı!

Hülya Gümüş Kimdir?

Hülya Gümüş, 1996 yılında Burdur'un Bucak ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Bucak'ta tamamlayan Gümüş, üniversiteyi Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde okudu.

Mezun olduktan sonra aile işletmelerinde yöneticilik yapan Hülya Gümüş, 2020'de Cumhuriyet Halk Partisi Bucak Gençlik Kolları Başkanlığıyla siyaset hayatına adım attı. 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi Burdur ikinci sıra milletvekili adayı olan Gümüş, 31 Mart 2024'te yapılan mahalli idareler seçiminde CHP'den Bucak Belediye Başkan Adayı oldu. Bekar olan Hülya Gümüş Burdur tarihindeki ilk kadın belediye başkanı oldu.

Kaynak: Haber Merkezi