İsrail’in Filistin’e olan saldırılarına tepkiler sürüyor. Türkiye'de de vatandaşlar, dünya genelinde olduğu gibi, Gazze’ye yönelik saldırıların ardından marketlerde satılan İsrail markalı ürünleri boykot ediyor. Bu dönemde, İsrail ürünleri yerine yerli Türk markalarını tercih etmeye özen gösteriliyor.

Gıda sektörünün boykot hareketinin önemli bir kısmını oluşturduğunu söylemek mümkün. Yaz aylarının gelmesiyle beraber dondurma da çokça tüketilmeye başlandı. Boykot hareketi kapsamında dondurma markaları da araştırılıyor. Peki, boykot olmayan dondurma markaları hangileri? Sizin için araştırdık…

Boykot Olmayan Dondurma Markaları 

Havaların ısınmasıyla beraber en çok tüketilen yiyeceklerden biri şüphesiz dondurmalar. İsrail malı ürünlerin veya İsrail’e destek veren markaların boykot edildiği harekete bazı dondurma markaları da dahil. Bu konuda hassasiyet taşıyan kişiler tarafından boykot olmayan dondurma markaları araştırılıyor. Sizin için boykot olmayan dondurma markalarını listeledik!

Boykot olmayan dondurma markaları aşağıdaki gibidir:

  • Golf
  • Alpedo
  • Mis
  • Eti
  • Dondurmacı Amca
  • Akdo

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 1

1. Golf 

Marketlerde sıkça karşılaştığımız bir dondurma markası olan Golfi, 2004'te Schöller'in yerine üretime başlamış ve 2016 yılında Natura Gıda'ya satılmıştır. Şu an Golf dondurma Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir.

Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin şu anki ortaklık yapısının % 55'ini Turkven Girişim Sermayesi Şirketi ve Ünlü & Co'nun oluşturduğu Ice Cream Investment BV, %8,75'ini MKS Marmara Entegre Kimya San. A.Ş., %15,38'ini Yıldız Holding A.Ş. ve geri kalan %0,88'ini gerçek kişiler oluşturmaktadır. 

İsrail ile hiçbir bağlantısı olmayan Golf, tamamen yerli bir dondurma markasıdır. Boykot listesinde yer almamaktadır. 

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 2

2. Alpedo 

Alpedo, Kervan Lezzet Grubu bünyesinde yer alan global bir dondurma markasıdır. Kervan Pastaneleri kuruluşu olan Alpedo dondurmalarının tümü Kahramanmaraş'ta üretilmektedir. 

Tamamen doğal olarak ahir dağı eteklerinden elde edilen salep ve tamamen doğal şeker pancarından üretilmiş şeker ve keçi sütü kullanılarak elde edilen Alpedo dondurmaları tamamen yerli üretime sahiptir. 

Boykot olmayan dondurma markaları listesinde yer alan Alpedo dondurmaları şüphe etmeden tüketilebilir. 

Boykot Olmayan Deodorant Markaları: Yerli Malı Deodorantlar Hangileri? Boykot Olmayan Deodorant Markaları: Yerli Malı Deodorantlar Hangileri?

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 3

3. Mis 

Mis 2012'de de Yıldız Holding'in bünyesine katılan bir markadır. Süt, peynir, yoğurt, ayran, tereyağı, dondurma gibi ürünleriyle faaliyet gösteren Mis gıdaları, Şok marketleri için özel olarak üretilmektedir. 

Dondurma konusunda da birden fazla çeşidi olan Mis, boykot listesinde yer alan markalara iyi bir alternatif olarak gösterilebilir. 

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 4

4. Eti 

Eti Türkiye'de gıda sektörünün önce gelen markalarından biridir. Her markette bulunan ve her evde tüketilen Eti markası Firuz Kanatlı tarafından Eskişehir’de kurulmuştur. Dolayısıyla Eti Türkiye'nin bir markasıdır. 

Eti markası, yarım yüzyılı aşan deneyimi ve sürekli yenilenen ürün yelpazesiyle, Türkiye’nin en önemli gıda markaları arasında yer alır. Bu geniş ürün yelpazesine ürettiği dondurmalar da dahildir. Eti bünyesinde üretilen dondurmaların tümü boykot olmayan dondurmalar arasında yer almaktadır. 

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 5

5. Dondurmacı Amca

Dondurmacı Amca’nın hikayesi 1976 yılında Kahramanmaraş’ta başlamıştır. Başaran kardeşler tarafından kurulan Dondurmacı Amca, tamamen yerli ve milli bir markadır. Kahramanmaraş’ta iki büyük fabrika sahibi olan Dondurmacı Amca hızla büyümeye devam etmektedir. 

Ayrıca, şirket bünyesinde "Dosella Gelato" ve "Donsa" adında iki dondurma markası daha bulunmaktadır. Dondurmacı Amca markası ve ona dahil olan tüm markalar yerli markalardır. Boykot listesinde yer alan dondurma markalarına iyi bir alternatif olarak tüketilebilir.

Boykot Olmayan Dondurma Markalari 6

6. Akdo 

Akdo, Tuncay Akdoğan tarafından kurulan bir dondurma ve tatlı markasıdır. Bim marketlerde satışı yapılan Akdo, Kahramanmaraş’ın sevilen markalarından biridir. Yöresel tatlıların satışının da yapıldığı Akdo, Kahramanmaraş’ın dışında dondurmalarıyla bilinmektedir. 

Tamamen yerli bir marka olan Akdo, boykot listesinde yer alamamaktadır. Bu konuda hassasiyeti olan vatandaşlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Boykot Edilen Dondurma Markaları 

Dünya genelinde İsrail malları için yapılan boykot hareketi ülkemizde de devam ediyor. Gıda sektöründe boy gösteren markalar da bu hareket doğrultusunda sıklıkla araştırılıyor. Sıcakların artmasıyla dondurmalara rağbetin artması dondurma markalarının da araştırılmasına neden oluyor. Alışveriş yaparken bu konuya özen gösteren vatandaşlar için boykot edilen dondurma marklarını bilmek de son derece önemli. 

Arama motorlarında sıkça aratılan sorular üzerinden boykot listesinde yer alan markaları beraber inceleyelim…

Algida Boykot Mu?

Algida, Unilever’e ait bir markadır. Unilever, İsrail’in önde gelen gıda şirketlerinden biri olan Strauss Group’un dondurma üretimi yapan iştiraki Strauss Ice Cream’in ana hissedarıdır ve aynı zamanda Strauss Group’un önemli iş ortaklarından biridir. Bu nedenle boykot listesinde yer almaktadır.

Magnum Boykot Mu?

Magnum, İngiltere/Hollanda şirketi Unilever'in bir parçası olan ve birçok ülkede farklı isimlerle faaliyet gösteren dondurma markası Algida'nın bir ürünüdür. Bu sebeple boykot listesinde yer almaktadır.

Cornetto Boykot Mu?

1990 yılında Algida Türkiye'nin ilk dondurma markası olarak tüketicilerle buluşan Cornetto’dur. Algida bünyesinde yer alması sebebiyle boykot listesinde bulunmaktadır. 

Carte d’Or Boykot Mu?

Carte d’Or, Nestle ve Unilever şirketlerinin bir markasıdır. Unilever ve Nestle İsrail’e olan desteğiyle bilinmektedir. Bu nedenle Carte d’Or dondurmaları da boykot listesinde yer almaktadır.

Max Boykot Mu?

Max, Corvetto ve Magnum gibi Unilever'in bir parçası olan ve birçok ülkede farklı isimlerle faaliyet gösteren dondurma markası Algida'nın bir ürünüdür. Bu nedenle boykot listesinde yer almaktadır.

Muhabir: Güler Bilgen