Çin'den, saatte kilometre hıza ulaşan yeni tren! Çin'den, saatte kilometre hıza ulaşan yeni tren!

İngiltere'de konut fiyatları mart ayında yüzde 0,2 düştü
Birleşik Krallık'ta ortalama ev fiyatı Nationwide Building Society'nin raporuna göre Mart 2024'te yüzde 0,2 düştü.
Konut fiyatlarının, kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte ‘mortgage’ onaylarının tahminlerin üzerinde artmasına rağmen geçen ay beklenmedik bir şekilde düşüş yaşadığı belirtildi.
Nationwide Building Society'nin rakamlarına göre bir evin ortalama fiyatı Mart ayında yüzde 0,2 düşüşle 261.142 Pound’a geriledi. Fiyatlarda yaşanan düşüş sonrası başkent Londrada’ki satılık evler görüntülendi.

Veriler, konut fiyatlarının Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre %1,6 arttığını ve Şubat ayında gözlenen %1,2'lik yıllık artışa kıyasla hızlandığını ortaya koydu. Bu artışa rağmen, artış ekonomistler tarafından öngörülen ortalama %2,4'ün altında kaldı.

Beklentilerin aksine, konut fiyatları Mart ayında %0,2 oranında düşerek, bir önceki ay %0,7 oranında arttıktan sonra Aralık 2023'ten bu yana ilk kez aylık bazda geriledi.

Nationwide ekonomisti Robert Gardner, 2023'ün sonunda görülen düşük seviyelerden piyasa faaliyetlerinde bir toparlanma olsa da, tarihsel standartlara kıyasla durgun kaldığını belirtti.

Konut piyasası daha önce COVID-19 salgınının başlangıcından 2022'nin sonlarına kadar fiyatlarda %20'den fazla bir artış görmüştü, ancak Liz Truss'un Başbakan olarak kısa görev süresi boyunca tahvil piyasasındaki dalgalanmaya ve ardından faiz oranlarındaki keskin artışa piyasanın tepki vermesiyle fiyatlar düşmeye başladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ