Zafer Partisi İzmir İl Başkanı Erdal Durmaz, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Siyaset ile birlikte dernek işlerimizi de yürütmeye devam edeceğiz diyen Durmaz;  “Şu anda ayakkabı sektöründe çok büyük bir durgunluk var. Ayakkabı sektörü son 30 yılın en büyük krizini yaşıyor. Sorunların çözümü için mücadele edeceğiz” dedi.

“Benim derdim vatana, millete hizmet”

Siyasete neden atıldığını anlatarak söze başlayan Durmaz; “Öncelikle sivil toplum örgütlerinde yaklaşık 25 yıldır görev alıyorum. İşte Ayakkabıcılar Odası, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği… Beni biliyorsunuz eskiden de beni çok iyi tanıyorsunuz benim derdim vatana millete hizmet, gençliğimize hizmet, halkımıza hizmet… Bu süre içerisinde bildiğiniz bir çok eğitim projeleri, sektörel projeleri hayata geçirdik. Fakat bunu pekiştirmek, daha iyi hizmet verebilmenin yolunun siyasetten geçeceğini düşünüyorum. Fakat şöyle neden Zafer Partisi dediniz. Öncelikle ben sayın genel başkanımızın tam bir Atatürkçü, Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliği çizgisinde olduğunu gördüm. Kendim de sağlam bir Atatürkçü olduğum için Zafer Partisi’nde siyaset yapmaya karar verdim. Bir dostumuz var Ayhan Sarı. Kendisi bir gün beni aradı.  Genel başkanımız İzmir'de Ayakkabıcılar Sitesi’ne gelmek istiyoruz deyince buyurun dedim. Suriyeli sorunu varmış bununla ilgili genel başkan Ayakkabıcılar Sitesi’ni yerinde görmek istiyor dedi. O kadar çok sevindim ki.  Ben o kadar çok partiden arkadaşı davet ettim kimse gelmedi. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile tanışmamız da o gün oldu.  Genel başkanımız ile İzmir'e geldiğinde dost meclisi ile bir yemek yemiştik. Bütün her şey orada gelişti ve ertesi gün de İzmir'e Zafer Partisi İl Başkanı olarak genel başkanımız bizi uygun gördü. Kendisine teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

 
“Biz devleti yönetmeye talibiz”

Durmaz; “Ben şöyle düşünüyorum. Eğer niyetiniz iyiyse, niyetiniz bu devlet bu millete hizmet ise Allah sizin arkanızda olur. Onun için ben inanıyorum ki biz bu yolda başarılı olacağız. Arkadaşlarıma da şunu söyledim. Biz Devleti yönetmeye talibiz. Doğru yönetmeye, düzgün yönetmeye…” açıklamasında bulundu.


“Ayakkabı sektörü 30 yılın en büyük krizini yaşadı”

Siyaset ile birlikte dernek işlerimizi de yürütmeye devam edeceğiz diyen Durmaz; “Dernek işlerine dernek gözüyle, siyaset işlerine siyaset gözüyle bakıyoruz. Şu anda ayakkabı sektörünün çekmiş olduğu, esnafın çekmiş olduğu sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bunları çok iyi tespit ediyoruz.  Pandemide çok büyük bir durgunluk oldu. Herkes evine kapandı. Onun arkasından pandemi sonrasında Yaklaşık bir 6 ay, bir sene gibi hızlı talepten dolayı ürünlere aşırı talep ve fiyat artışı yaşandı. Ürünlerde ham maddeler de pahalı olunca ürünlerin fiyatları çok arttı. Onun akabinde uluslararası piyasada rekabetçiliğin azalmasından dolayı ihracat fren yaptı. Alım gücünün de düşük oluşumdan dolayı vatandaşlarımız yeteri kadar alım yapamadılar. Böylelikle de ayakkabı sektörü şu anda belki diyebilirim size 30 yılın en büyük krizini yaşadı. Şu anda çok büyük bir durgunluk var ayakkabı sektöründe. Yanı sıra bir Suriyeli meselesi… Ayakkabıcılar Sitesi’nde ciddi oranda Suriyeli işletme var. Vergi kaydı yok, sigortalı çalıştırmıyor, devleti zarara sokuyor. Devletin zarara soktuğu gibi bizim üreticimize rakip olmuş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“Yerel seçimde ittifak öngörmüyorum”

Özdağ’ın İzmir ziyaretinde de bahseden Durmaz; “Kısacası muhteşemdi. Genel başkanımız çok güzel bir konferans yaptı. Salon tıklım tıklımdı. Aynı zamanda Bayraklı İlçe binamızın açılışını yaptı. Motivasyon İzmir'de çok yüksek. Herkes bizimle birlikte yol yürüyecek bundan eminiz” dedi. Durmaz; “Genel Başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde yerel seçimlerde ittifak yapacağımızı ön görmüyorum. Zafer partisi tek başına yerel seçime devam edecek diye düşünüyorum” dedi.


“İzmir’de yapılacak çok iş var”

Çin’in ilk yerli yolcu gemisi yolcularına kapılarını açıyor Çin’in ilk yerli yolcu gemisi yolcularına kapılarını açıyor

İzmir’in sorunlarından da bahseden Durmaz; “İzmir'in otopark çözüm sorunun çözülmesi lazım, Şehircilik sorununun çözülmesi lazım, bir çevrenize bakın yolları görmüyor musunuz? Pazar yerlerinin hızlı bir şekilde kapalı Pazar yerlerine çevrilmesi lazım.  Oralar aynı zamanda otopark olarak belki kullanılabilir. Altlarında iş yerleri olabilir, Sosyal Tesisleri olabilir. Yani yapılacak İzmir’de yapılacak çok iş var.  Genel başkanımız yerel yönetimlere hem ekonomik açıdan bakıyor hem strateji açısından bakıyor hem de belediyecilik açısından bakıyor her açıdan dört dörtlük istiyor. Biz kendisine onun için özel ekipler oluşturacağız. Kapsamlı bir İzmir Şehircilik çalışması ile belediye seçimlerine arkadaşlarımızı hazırlayacağız.  Belediye başkan adayımız o bölgede yaşayan, sorunları bilen sevilen insanlar olmalı. 

Esnafın 7.200 gün talebi

Durmaz; “Biliyorsunuz EYT yasası uygulandı. Benim yanımda çalışan 42-43 yaşındaki çocuk emekli oldu. Fakat İflas etmiş, yıllarca bu sektörün içinde bulunmuş vergi ödeyen, ticaret yapmış esnaf günleri yetersiz diye emekli olamıyor. Maalesef 9000 gün isteniliyor. Birçok esnaf var bu şekilde 7.200 güne düşürülmesi talepleri var. Bunun takipçiyiz” dedi.