Diyetisyen ve Psikolog M. Berrin Ak, stresle mücadelede en etkili doğal yöntemlerden biri olarak beslenmeyi öne çıkarıyor. Ak, "Stresli dönemlerde şeker, un ve yağ içeriği yüksek besinlere yönelmek, obezite ve diyabet gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bu nedenle, stres seviyesini azaltan besinleri tercih etmek son derece önemlidir." diyor.

Somon: D vitamini ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, stresle mücadelede öncü rol oynuyor. Haftada en az 2 kez ızgara, haşlama veya fırın gibi sağlıklı pişirme yöntemleriyle tüketmek stresi yenmenize yardımcı olacaktır.

Bitter Çikolata: Serotonin ve endorfin gibi iyi hissetmemizi sağlayan nörotransmitterlerin beyindeki seviyesini artıran bitter çikolata, stres anlarında imdadınıza yetişiyor. En az %70 kakao içeren bitter çikolatayı kahvenizin yanında tercih ederek daha sakin ve mutlu hissedebilirsiniz.

Yeşil Mercimek: Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan selenyum açısından zengin yeşil mercimek, stresle mücadelenizde önemli bir rol oynar. Salatalarınızda veya yemeklerinizde yeşil mercimeğe yer vererek strese karşı doğal bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Kefir: Probiyotik besinlerin bağırsak florasını düzenleyerek stresi azalttığı bilinmektedir. Kefir tüketimini alışkanlık haline getirerek doğal bağırsak bakterilerini destekleyebilir ve strese bağlı hastalık riskini minimize edebilirsiniz.

Yaban Mersini: Stresle mücadelede etkin bir kimyasal olan dopaminin üretimini destekleyen yaban mersini, stresin olumsuz etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından da zengin olan yaban mersinini tek başına, smoothielerinize veya yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

Yumurta: Serotonin oluşturmaya yardımcı olan triptofan isimli amino asidin başlıca kaynağı olan yumurta, strese karşı doğal bir savaşçıdır. Aynı zamanda D vitamini, çinko, magnezyum ve selenyum açısından da zengin olan yumurtayı sofranızdan eksik etmemeniz tavsiye edilir.

 Ispanak: B vitaminleri, magnezyum ve potasyum içeriğiyle stresin olumsuz etkilerini azaltan ıspanak, strese karşı güçlü bir besindir. Salatalarınızda veya sebze yemeklerinizde ıspanağa yer vererek stresten daha kolay kurtulabilirsiniz.

Muz: Potasyum açısından oldukça zengin olan muz, stres hormonu olan kortizol seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda magnezyum ve B6 vitamini içeriğiyle de stresi azaltmada etkili rol oynar.

Avokado: Zengin B vitamini ve magnezyum içeriğiyle stresi azaltan ve ruh halini iyileştiren avokado, strese karşı doğal bir antidepresan görevi görür. Salatalarınızda veya kahvaltılıklarınıza ekleyerek stresten uzaklaşabilirsiniz.

Fındık: Omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri ve magnezyum açısından zengin olan fındık, stresi azaltmada ve ruh halini iyileştirmede oldukça etkilidir. Ara öğünlerinizde fındık tüketerek strese karşı doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.

Unutmayın:

Bu besinleri tüketmenin yanı sıra, düzenli egzersiz yapmak, meditasyon ve yoga gibi rahatlama tekniklerini uygulamak da stresi yönetmenize yardımcı olacaktır.

İdrar rengimizden hasta olup olmadığımızı anlayabilir miyiz? İdrar rengi ne söylüyor? İdrar rengimizden hasta olup olmadığımızı anlayabilir miyiz? İdrar rengi ne söylüyor?

Stresle başa çıkmada zorlanıyorsanız, bir uzmandan profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Kaynak: HABER MERKEZİ