Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen MYK’da İzmir Büyükşehir adaylığı konusunda ismi dillendirilen aday Cemil Tugay’dı. Özgür Özel’in bir numaralı tercihi olan Tugay ismi, Tunç Soyer ismi üzerinden gelen DEM Parti baskısına takılınca konu bir sonraki MYK ve PM’ye bırakılarak zaman kazanıldı. Önce 29 Ocak’ta İzmir gündemli MYK ve PM yapılacağı açıklandı ardından seçilecek olan Büyükşehir adayına metropolde 1, metropol dışında 1 olmak üzere iki ilçe adayını belirlemesi yönünde ilke kararı alındığı için açıklanmamış 24 ilçe 1 Şubat MYK ve PM’sine bırakıldı.

MYK için Senaryo 1…

Özgür Özel’in açık destek verdiği Cemil Tugay ismi MYK gündemine gelir, MYK’dan çıkar ve PM’nin önüne sunulur.

MYK için Senaryo 2…

Trendyol Süper Lig'de 28.hafta sonuçları! Trendyol Süper Lig'de 28.hafta sonuçları!

DEM Partisi’nden geçtiğimiz Cuma MYK’sı öncesi gelen ve pazartesi MYK’sı öncesi yeniden geleceği vurgulanan Tunç Soyer aday olsun baskısı netice verir, MYK’dan Tunç Soyer’in adı çıkar.

MYK Senaryo 3…

İstanbul’dan geldiği için ithal aday suçlamalarına muhatap olan Buğra Gökce Ekrem İmamoğlu’nun isteğiyle MYK’ya gelir. MYK’dan çıkar PM’nin önüne sunulur.

MYK için senaryo 4…

Bu senaryonun da alt dalları ve üç adaylı alternatifi var. Deniz Yücel’in açık desteğini alan Filiz Ceritoğlu Sengel’in, ‘ Buğra Gökce, Cemil Tugay ve Tunç Soyer ismi parti içinde bölünmeye yol açıyor. En iyisi kadın aday etrafında uzlaşalım’ denilerek MYK’dan çıkartılabilecek olması. Filiz Ceritoğlu Sengel yerine farklı gerekçelerle Olgun Atila isminin de MYK gündemine gelip üzerinde uzlaşılma ihtimali de var.

PM Senaryo...

MYK’dan çıkabilecek tablo az çok belli olsa da asıl kavganın yapılacağı yer Parti Meclisi gibi görünüyor. MYK’dan hangi isim çıkarsa çıksın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun istemediği hiçbir ismin PM’den çıkması pek mümkün görünmüyor. Bu şartlarda İmamoğlu’nun Buğra Gökce ismini telaffuz ettiğinin ortaya çıkması, aslında ilk günden itibaren var olan ancak kamuoyundaki baskıyı azaltma anlamında sanki İmamoğlu İzmir’e özel olarak göndermemiş algısını kırmak adına renk verilmeyen bir senaryo çıkıyor karşımıza. Kesin olan tek konu kritik MYK ve PM’den kimin adı çıkarsa çıksın herkesi ve her kesimi memnun edecek bir isim olmayacak ve en önemlisi belki de önümüzdeki dönemde yansımalarını göreceğimiz çok derin çatlakların oluştuğu bir CHP karşımıza çıkacak. Hem İzmir’i hem CHP’yi zor günler bekliyor…

Kaynak: Haber Merkezi