BUĞRA KIZILKARA - HABER MERKEZİ İzmir'de yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi'nin kalesi olarak nitelendirdiği İzmir'de, Buca ve Karabağlar ilçelerindeki rekabet gözleri çeviriyor. Suat Nezir'in İYİ Parti adayı olma ihtimali ve Karabağlar'da yaşanan gelişmeler, CHP'nin metropoldeki hakimiyetini riske atabilir.

Tarsus'ta çobanlık yapan cezaevi firarisi 17 yıl sonra yakalandı Tarsus'ta çobanlık yapan cezaevi firarisi 17 yıl sonra yakalandı

BUCA

suat

İzmir’in en büyük ilçesi olan Buca’da seçimin kafa kafaya gideceği bir atmosfer yaşanacak. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazandığı Buca’da aday bolluğu yaşanıyor. 2019 Yerel Seçimlerinde Buca’da Suat Nezir CHP’nin adayı olarak açıklandıktan sonra, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın müdahalesi ile adaylıktan çekilmişti. Onun yerine mevcut Belediye Başkanlığı görevi yapan Erhan Kılıç aday olmuştu. Buca İlçesinin yapısına baktığımızda, Bucalılar her zaman kendi içinden birinin belediye Başkan Adayı olmasını ister. Göçmen Nüfusunun hakim olduğu Buca’da seçimlerin rakipleri genellikle Buca’da yaşayan göçmen kişiler olur. Geçtiğimiz dönem adaylığı çekilen Suat Nezir, tekrar CHP’den Aday Adayı dosyası alarak göreve talip olmuştu. CHP Genel Merkezi’nin takdiri üzerine ise CHP’nin bu dönem tercihi genç bir isim olan Bucalı Görkem Duman oldu. Suat Nezir’in ise kendisini değerlendirmeyen CHP Yönetimi’nin aldığı kararının ardından kulislerde dağılan ittifakın parçası olan İYİ Parti’den Buca Belediye Başkan Adayı olacağı konuşuluyor. Bu durumda geniş bir aile yapısına sahip olan ve Buca’da karşılığı olan Nezir, CHP karşısında seçimde iddialı olacak nadir isimlerden biri. AK Parti’nin tercih etmiş olduğu Adnan Öztekin de Bucalı olması ile sevilen, tanınan ve karşılığı olan bir isim. Üç partinin adaylarına baktığımız durumda seçimin balık sırtı olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bir seçim senaryosundan bahsedecek olursak, kulislerde dillendirilen Suat Nezir’in İYİ Parti’nin adayı olması durumunda CHP oylarının bölünmesi ve AK Parti’nin sıkı çalışması ile Buca’da CHP’nin seçimi kaybetmesine hatta bu konjonktürde AK Parti’nin seçimi kazanma ihtimalinin artmasını rahat bir şekilde görebiliriz.

GÖRKEM DUMANNN

KARABAĞLAR

helil inan kınay

2009’da Konak’tan ayrılarak ilçe olmaya hak kazanan Karabağlar’da durumlar CHP iç açıcı gözükmüyor. AK Parti’nin İzmir’de büyük bir ilçeye sahip olma isteği üzerine temelleri atılan Karabağlar’da, 2019 seçimleri AK Parti ve CHP arasında gidip gelmişti. 6’lı masaya rağmen AK Parti ve CHP’nin arasında %4’lük bir oy farkının olması, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Karabağlar’da diken üstünde olması gerektiğinin göstergesi oluyor. Adaylara bakacak olursak, AK Parti’nin adayının Eski Karabağlar Kaymakamı olması ve görev yaptığı süre zarfında adeta bir belediye başkanı gibi çalışması, yaptığı yardımlar ve kurduğu diyaloglarla Karabağlar’da yaşayan halkın kalbinde taht kurmuş durumda. AK Partili Mehmet Sadık Tunç’un Mardinli olması da hanesine artı yazıyor. Karabağlar’da nüfusa kayıtlı olan vatandaşların memleketlerinin dağılımlarına baktığımızda, 137.889 İzmirli, 35.000 Mardinli bulunuyor. Buradan şunu çıkartabiliriz ki Karabağlar’ın çoğunu ikinci sırada Mardinliler dolduruyor. CHP’nin adayının ithal ve Karabağlar için yeni bir yüz olması, AK Parti’nin adayının alanı iyi bilmesi ve tanınmasının karşısında işleri CHP için zorlaştırıyor. Bu durumda CHP’nin Adayı Helil İnay Kınay’ın çok fazla çalışması gerektiği kulislerde konuşuluyor. CHP içerisinde adayın ithal olmasının sebebi ise kulislerde MYK üyesi Murat Bakan ve Deniz Yücel’in Genel Başkan Özgür Özel’in yakın dostu Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile aday için uzlaşamaması bunun üzerine Eski Genel Başkan Murat Karayalçı’nın Helil İnay Kınay’ı desteklediği konuşuluyor.

Editör: Buğra Kızılkara