Zumba Eğitmeni Pelin Çevik, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Bilgisayar ve telefon hareketsizliğimizin en büyük sebebi diyen Çevik; “Tüketim toplumuyuz ve kendimize hiçbir şekilde yatırım yapmıyoruz. Ben her fırsatta şunu anlatmaya çalışıyorum, gerçek ihtiyaç zayıflamak değil sağlıklı beslenmek” dedi.

“Hem dans hem fitness…”

Zumba hakkında bilgi veren Çevik; “Zumba, dans ve fitness unsurlarını birleştiren bir egzersiz türüdür. Zumba, dans eşliğinde egzersiz yapmayı sağlar. Bu yönüyle spora mesafeli kişiler için de egzersizi keyifli hale getirerek iyi bir alternatif sunar. Dersler parti havasında geçer. İnsanlar 45 dakika boyunca sosyalleşiyor bu eğlenceli derste. Grup derslerini sevenler için keyifli bir spor. Herkes Zumba yapabilir. Zaten herkes yapabilsin diye zumbanın belirli kategorileri var. Rahatsızlığı olanlara yönelikte farklı kategoriler uygulayabiliyoruz. Çocuklar için de bölümler oluşturulabiliyor. Çok fazla dalı var. O yüzden bahane yok” diye konuştu. 

“Spor salonları sihirli değnek değil”

Whatsapp Görsel 2024 05 16 Saat 11.01.10 A6F166A3

Zumba kilo vermeye yardımcı bir egzersizdir diyen Çevik; “Zumba ile beraber sağlıklı bir diyette uygulanırsa muhteşem sonuçlar alınabilir. Yaz dönemi geldi. Spor salonlarına kayıtlar arttı. Kısa zamanda çok kilo vermek talebiyle gelenlere bunun mümkün olmadığını doğru anlatmak lazım. İmkansız değil tabii. Ancak kısa zamanda verilen kilolar ne sağlıklı ne de uzun vadeli olur. Spor salonları sihirli değnek değil. Bu tip kararlarla şok diyetlerle spor yapmak geri dönüşü olmayan sağlık problemlerini beraberinde getirir. Tabii ki canınız tatlı da isteyecek. Ancak denge çok önemli. Doğru beslenmek için bir profesyonelden destek almakta da fayda var tabii. Geleceğe yatırım yapmak lazım. Bunun yolu da beslenme ve spor” ifadelerini kullandı.

Pastrami nedir? Bu etin kökeni nereye aittir? Pastrami nedir? Bu etin kökeni nereye aittir?


Spor yaparken nasıl beslenmeliyiz?

Çevik; “Egzersiz esnasında performans kalitesi, egzersiz sonrası adaptasyon ve toparlanma süreci için egzersizden önce öğün tüketimi önemlidir. Egzersizden 2 saat öncesine kadar öğün tüketimi devam edebilir. Hareketleri doğru yapabilmek için çok ağır beslenmemek önemli. Spordan sonra da yoğurt, süt gibi ürünlerle geçiştirmeliyiz. Yoksa yaptığımız spor boşa gider. Mesela elma yerken yanında bir miktar ceviz ya da badem sizi daha uzun süre tok tutacaktır” dedi.

“Şeker gerçek bir düşman”

“Şeker gerçek bir düşman”

Şeker gerçek bir düşman diyen Çevik; “Şeker ihtiyacı meyve ile desteklenmeli. Kuru üzüm, kuru kayısı da bu ihtiyacı karşılar. Şekerin vücuda hiçbir faydası yok. Şeker tüketmezseniz vücudun yağ yakmaya başlar. Şeker mutluluk veriyor. Vücudun ne kadar çok onunla birlikte olursa hem alışıyorsun hem de kilo verme sürende azalıyor. Şeker ve karbonhidrat bağımlılığı diye bir hastalık var bence” diye konuştu.

“Kendimize yatırım yapmıyoruz”

Çevik; “Bilgisayar ve telefon hareketsizliğimizin en büyük sebebi. Tüketim toplumuyuz ve kendimize hiçbir şekilde yatırım yapmıyoruz. Uzun süre aç kalmak vücuda büyük zarar. Tabii tok olduğunda da ne yediğin önemli. Gerçekten zayıflamaya değil sağlıklı beslenmeye ihtiyacımız var. Ben her fırsatta bunu anlatmaya çalışıyorum.  Örneğin, vücudumuzdaki bölgesel yağlanmanın yüzde 70’i yeme düzeni ile alakalı. Geri kalanı ise hem fiziksel hem de genetik yapınızla alakalı. Düzgün beslenen insan zaten belli oluyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ