Kan gruplarının sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalarda, bazı kan gruplarının diğerlerine göre daha fazla sağlık riski taşıdığı ortaya çıktı. Peki, listenin başında hangi kan grubu yer alıyor?

Cizrem Gazetesi'nin aktardığı habere göre; Kan gruplarının sağlık üzerindeki etkileri uzun süredir üzerinde araştırma yapılan bir konu olmuştur. Yapılan son çalışmalar neticesinde en olumsuz etkilere sahip olan kan grubu belirlenmiştir.

Bazı kültürler, mizacın, karakterin ve bireysel özelliklerin kan gruplarına bağlı olduğuna inanır. Bu inanış doğru olsun ya da olmasın, her kan grubunun kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Tup Bebek Nedir Buyuk Anadolu Hastanesi

Hangi Kan Grubu "En Kötü" Olarak Kabul Edilir?

Uzun bir süre boyunca, sadece aynı kan grubu ve Rh faktörüne sahip birine nakledilebilen kanın "en kötü" olduğu düşünülüyordu. Bu grup, AB (IV) Rh (-), yani "dördüncü negatif" olarak bilinir. Dünyada bu kan grubuna sahip insan sayısı oldukça azdır.

Günümüzde, bağışçının ve alıcının kanlarının tamamen eşleşmesi gerektiği durumlarda, bu tür kanın nadir olması nedeniyle değeri oldukça yüksektir. Ancak, "dördüncü negatif" dünyadaki en nadir kan grubu değildir.

Rhnull İnsanlar Kimlerdir?

Rhnull insanlar, dünyadaki en nadir kana sahip kişilerdir; kanlarında Rh faktörü bulunmaz. 1961'de Avustralyalı bilim insanları, tüm Rh antijenlerinin eksik olduğu bir kişiyi keşfettiler.

Evleri temizlik kokan komşularınızın 5 sırrı : Bakın evlerini nasıl temizliyorlar Evleri temizlik kokan komşularınızın 5 sırrı : Bakın evlerini nasıl temizliyorlar

Rhnull kan o kadar nadirdir ki, son 57 yıl içinde dünyada sadece 43 kişide bu kan grubu tespit edilmiştir. Bu kan grubuna "altın kan" denir çünkü evrensel olarak kabul edilir ve herhangi bir Rh faktörüne sahip kişiye nakledilebilir. Ancak, Rhnull kişilere uygun kan bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, Rhnull kan grubuna sahip kişilerin kan bağışı yapmaları teşvik edilir, böylece ihtiyaç halinde kendi gruplarından birine yardımcı olabilirler.

Kaynak: Halk TV, Cizrem Gazetesi, Haber Merkezi