Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, 10 Ekim Barış Derneği dayanışma yemeği öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağına ilişkin yaptığı açıklamaya tepki göstererek, “Bu asgari ücretle Hamza Bey bir ay geçinsin, ondan sonra gelsin böyle değerlendirmeler yapsın” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, 10 Ekim Barış Derneği’nce düzenlenen dayanışma yemeği öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın önceki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacakları görüşmeyi olumlu bulduğunu ifade ederek, “Cumhuriyet Halk Partisi’nde kim kimle iletişim kuruyorsa, hele hele oturup yemek yiyerek sohbet ediyorsa, bu partinin yararına bir iştir” ifadesini kullandı. Özel şöyle devam etti:

O adımları destekliyorum...

“Mansur Bey akşamki yemekle ilgili bilgi verdi ve ben de memnuniyetimi ilettim. Ekrem Bey'in açıklamasını takip ettim geçtiğimiz günlerde. Önümüzdeki günlerde, haftalarda olacak bir yemek. Bu çok iyidir. Yani yemekler yenmiyorsa ve önceki genel başkanla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış ya da görev yapmış arkadaşları yemek yemiyorlarsa, sohbet etmiyorlarsa bunun haber değeri vardır. Yemeğin haber değerinin olması demek ki bu konularda bizim de biraz normalleşmeye ihtiyacımızın olduğunu gösteriyor. Bunları normalleşmeye dair, parti için normalleşmeye dair kıymetli, önemli ve desteklediğim adımlar olarak nitelendiriyorum.”

Adıyaman’a emekliler için çay evi ve lokanta açılacak Adıyaman’a emekliler için çay evi ve lokanta açılacak

Bahçeli'yi duyunca o gündemi atladım!

Özel, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının sorulması üzerine, “Ben onları değerlendirmek üzereyken Sayın Bahçeli'nin istirahat etme ihtiyacı duyduğunu öğrendim. Endişelendim, sağlık durumu hakkında grup başkanvekillerinden bilgi aldım. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim ve o gündemi atladım. Şimdi o gündeme dönmenin bir anlamı yok” ifadesini kullandı.

Bu asgari ücretle Hamza Bey geçinsin!

Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın açıklamalarının sorulması üzerine, “Yani biz de zaten bundan endişe ediyoruz ve bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Asgari ücret TÜİK'in enflasyonlarına göre bile verildiği günden itibaren yüzde 25 aşındı. Gerçek gıda enflasyonuna göre yüzde 40-45 aşınmış durumda. Bu noktadan sonra ‘Öyle bir çalışmamız yok’ demek bu vatandaşın gönlünde düştükleri yerin boşuna olmadığının ve vicdansızlığın bir göstergesidir. Bu asgari ücretle Hamza Bey bir ay geçinsin, ondan sonra gelsin böyle değerlendirmeler yapsın.”
 

Muhabir: Bünyamin Dobrucalı