Hani, bir önceki yazımızda 'Koltuk' tan onun büyüsünden bahsetmiştik. Çiçeği burnunda başkanlarımız 1,5 aydır o koltuklarda oturuyor. Aklı selim, ayağı yere basanlar şimdilik doğru ilerliyor ancak çoğunluğu bocalıyor, hata üstüne hata yapıyor.

CHP Genel Merkezi'nin genelgelerine, uyarılarına rağmen akrabalarını çeşitli makamlara atayan mı istersiniz, eşe, dosta, hısma dağıtan mı istersiniz, siyasi erklerin yedi sülalesini bir yerlere yerleştiren, bol keseden paye veren mi istersiniz, yedi tekmili birden.

Tarihinde uzun yıllar sonra bir seçimden birinci parti çıkan, yerelde iktidar olan CHP'nin bu başarıyla 2028 genel seçimlerinden de galip çıkmasının tek yolu, şu anda o koltukların sahibi belediye başlanlarının performanlarından geçiyor.

Gel gör ki daha seçimin üstünden iki ay bile geçmeden hata üstüne hata yapıyorlar. Hepsi ağız birliği etmişçesine enkaz edebiyatı yapıp, borçlardan, istihdam fazlalığından, kasanın boş olmasından yakınıyorlar, oturup, kalkıp bunu konuşuyorlar.

Başka illerde hadi bir önceki başkanlar Cumhur İttifakı'ndandı, AK Partili, MHP'liydi. Amma velakin İzmir'de şu anda CHP'nin 28 belediyesinin 4'ü Cumhur İttifakından, biri kayyumdan alındı. 4' ilçede aynı isimler devam etti, değişen 19 ilçede ise eski başkanlar da CHP'liydi.

Bu durumda yeni CHP'li başkanların borç bırakmakla, iş bilmemekle itham ettiği başkanlarda dava arkadaşları. İşte bu durum vatandaşında kafasını karıştırıyor. Ortada ''iki CHP'mi var?'' sorusu yaratıyor. Kendilerini kurtarmak adına, eski başkanları yakmalarını anlamıyor.

İşin daha da tuhafı vatandaşta, partililerde daha adaylıkları kesinleştiği andan itibaren talip olduğu belediyenin inciğini, cıncığını bilen başkanların seçim döneminde bundan bahsetmeyip, daha koltuğa oturur oturmaz, geçmişe beddua okumalarının izahını yapamıyor.

Kısaca toparlarsak, şu anda vatandaşın AK Parti iktidarına verdiği tepki oylarıyla başı göğe yükselen CHP, eğer bu süreci 2028'de iktidarla sonuçlandırmak istiyorsa, başkanları zaptü rap altına almalı, onların bir an önce bu halden kurtulup icraat yapmalarını sağlamalı.

Yoksa yandı gülüm keten helva...