2024 Mart Ayında Cari İşlemler Açığı %13,4 Düşüşle 4,5 Milyar Dolara Geriledi
2023 yılı Mart ayında 5,2 milyar dolar olan cari işlemler açığı, 2024 yılı Mart ayında %13,4 oranında azalarak 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu sayede 2023 yılı Mayıs ayında 57 milyar dolar olarak zirveye ulaşan yıllıklandırılmış cari işlemler açığı, son 10 ayda 25,8 milyar dolar azalarak 2024 Mart ayı itibariyle 31,2 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde yıllıklandırılmış dış ticaret açığı da son 10 ayda 30,4 milyar dolar gerileyerek 91,9 milyar dolara düştü. Bu gelişmeler sonucunda cari işlemler açığı, 2023 Mayıs ayına göre %45,2 oranında azaldı.

Dış Ticaret Açığı %22 Düşüşle 91,9 Milyar Dolara Gerilerken, İhracatın İthalatı Karşılama Oranı %73,7'ye Yükseldi
Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, son 10 aydaki gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi: "2024 Mart ayında yıllıklandırılmış bazda ihracatımız yaklaşık %0,8 artış ile 257,6 milyar dolara yükseldi. Aynı ayda ithalatımız ise yıllıklandırılmış bazda %6,4 düşüşle 349,5 milyar dolara geriledi. Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı %22 oranında azalarak 91,9 milyar dolara olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı 5,3 puan artarak %73,7'ye ulaştı."

Pınar Deniz'den Yargı dizisine duygusal veda! Pınar Deniz'den Yargı dizisine duygusal veda!

Hizmet İhracatı Rekor Kırarak 103,2 Milyar Dolara Yükseldi

Bakan Bolat, cari işlemler açığındaki gerilemeye hizmet ihracatındaki artışın da katkıda bulunduğunu belirterek şunları söyledi: "Hizmet gelirleri Mart ayında yıllıklandırılmış bazda 103,2 milyar dolar ile rekorunu yenilemiştir. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 50 milyar doları aşmıştır. Mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik destekler ve ithalatı düşürmeye yönelik tedbirlerin uygulamadaki sonuçları ile cari işlemler açığında önemli bir gerileme kaydedilmiştir."

Dış Ticaret Hedeflerine Doğru Emin Adımlarla İlerleniyor

Dış ticarette uygulanan politikaların etkisine değinen Bakan Bolat, "Yıllıklandırılmış cari işlemler açığındaki düşüş eğiliminin devam etmesi ve 2024 yılı Mayıs ayında açığın 30 milyar doların altına gerilemesi beklenmektedir. Bu veriler, Orta Vadeli Program'daki dış ticaret hedeflerine doğru ilerlendiğini göstermekte olup, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da dış ticaretteki bu olumlu gidişatı dikkate alarak Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin pozitif güncellemeler yapmaktadır." dedi.

Dış Ticaret Dengesindeki Gelişmeler Ekonomik Büyümeyi Güçlendiriyor
Dış ticaret dengesindeki olumlu gelişmelerin bir taraftan ekonomik büyümeyi daha dengeli bir yapıya dönüştürdüğünü, diğer taraftan cari işlemler hesabında iyileşme sağlayarak makroekonomik istikrarı güçlendirdiğini vurgulayan Bakan Bolat, "İhracatta artış ve ithalattaki azalış trendinin 2024 yılının geneli itibariyle devam etmesi beklenmekte, dış ticaretin cari işlemler dengesine ve ekonomik büyümeye pozitif katkı vermesi öngör

Kaynak: HABER MERKEZİ