Ahmet San, Haberler. com'da Gökay Kalaycıoğlu'nun programına konuk olarak ünlü sanatçılar Sezen Aksu, Mustafa Sandal, Tarkan, Kenan Doğulu ve Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerin menajerliğini yaptığı döneme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özel ve iş hayatına dair detayları paylaşan San, müzik endüstrisiyle ilgili çarpıcı görüşlerini dile getirdi.

Ajda Pekkan Tarkan

Sektörden neden çekildiğini açıkladı

Ahmet San, 1973 ile 2003 yılları arasında geçen otuz yılın ardından sektörden çekilme kararını, bu topraklardan uluslararası bir yıldız çıkaramamanın üzüntüsüyle aldığını dile getirdi. San, , "Hedef koy, sınırları zorla, hadleri aş. Çok büyük hedef koyarsan ulaşman zor oluyor ve mutsuzluğa kapılıyorsun. O yüzden hedeflerini bile hesaplayarak koymak gerekir diye inanıyorum. Şunu yapacağım, ah ne güzel şimdi bu işi bu noktaya taşıyayım. Benim düsturum 41 yıl böyle olmuştur" şeklinde konuştu.

''Ajda Pekkan parayı seçti''

Türk sanatçıların uluslararası arenada neden yıldız olamadığını değerlendiren Ahmet San, Ajda Pekkan örneğinden yola çıkarak şunları belirtti:  "Kendi tercihleri olduğu için zaten onun için vazgeçtim. Bir insanı zorla bir yere itemezsin ki, kendi içinde o dünyayı yaşayamıyorsa ısrar etmenin bir gereği yok. Mort Shuman diye bir Amerikalı Ajda Pekkan'a aşıktı ve ona mükemmel bir eser vermişti. 74'lerden bahsediyorum her yerde Ajda Pekkan şarkısı çalıyordu. Ajda Pekkan o dönem Fransa'da dönemin en büyük sanatçılarıyla sahne aldı. Ajda, Avrupa starı olmaya giderken, Bebek Belediye'den 6 aylık iş bilmem kaç ay parasını peşin aldığı için bıraktı orayı Bebek Belediyeye geldi"

''Hepsi önce abi sen her şeyi biliyorsun diyor, sonra başkaldırıyor''

Ahmet San, 1993 yılında menajerlik kariyerine adım attığını belirtirken, o dönemin sanatçılarının farklı bir jenerasyona ait olduğunu ifade etti.  "Hepsi ve hepsi önce abi sen her şeyi biliyorsun ne uygun görürsen sonra baş kalkıyor, sen ne yaptın Ahmet'e dönüyor" iyen San, bu durumun sektörden uzaklaşmasının nedenlerinden biri olduğunu açıkladı. Ayrıca, Türk sanatçıların profesyonel olmadığını öne sürdü.

Sezen Aksu'dan övgülerle bahsetti!

Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti! Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti!

"Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Tarkan flörtöz karakterlerdir. Bilhassa besteciler muhteşemdir. Bana göre Sezen'in , Amalia Rodrigues'den dünyanın en büyük performans sanatçılardan hiç farkı yok. Allah'ın ona verdiği, hünerleri farklı yollarla kamuoyuna aktarmak istedi." Ne yapması gerekirdi sorusuna Şan, "Hiçbir şey. Ticari örf adetlere göre hareket edecekti" dedi.

Yönetilebilir sanatçılar değiller!

Ahmet San, Türk sanatçıların profesyonel olmadığı ve yönetilemez olduklarına dair görüşlerini dile getirirken,  "Tarkan da dahil olmak üzere benim o dönem yönettiğim sanatçıların hiçbiri yönetilebilir değildi. Türk sanatçılar, kariyerlerine kendilerini yönetebileceklerini başkaları tarafından yönetilemeyeceğini düşündüklerinden benim normumda dostluklar devam etsin diye menajerlik defterini kapattım. Onun için Sezen Aksu, Burak Kut ve Kenan Doğulu ile halen görüşürüm" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi