Bugün İzmir'de meydana gelen toplam 22 yangını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "İzmir Menderes'teki yangın, bir hobi bahçesinden başladı ve ilgili kişiler gözaltında" dedi.

Bakan Yumaklı, Toplam 500 Hektar Ormanlık Alan Etkilendi (17)

Bakan Yumaklı, Selçuk ilçesi Pamucak mevkiinde saat 17.00 sularında başlayan yangına ilişkin bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Türkiye genelinde bugün 30'u kırsal, 14'ü ise şehir içinde olmak üzere toplam 44 yangın çıktığını belirtti. Bunlardan 11'i yüksek riskli olarak değerlendirilirken, gereken müdahalelerin yapıldığını ve kontrol altına alındığını ifade etti. İzmir'deki yangınlarla ilgili olarak ekiplerin yoğun çaba harcadığını ve şu an için herhangi bir riskin bulunmadığını vurguladı.

Bakan Yumaklı, Toplam 500 Hektar Ormanlık Alan Etkilendi (14)

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, şu ifadelerle devam etti: "Selçuk'ta 350 hektar, Menderes'te ise 150 hektarlık alan yangından etkilendi. Etkilenen alanın tamamının yanması anlamına gelmediğini belirtmek isterim; yangınların söndürülmesi sonrasında hasar gören alan miktarı yetkililer tarafından açıklanacak. Bu süreçte Valilik, kolluk kuvvetleri, AFAD, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Belediyeler de yangın söndürme çalışmalarına büyük destek sağlıyorlar."

Bakan Yumaklı, Toplam 500 Hektar Ormanlık Alan Etkilendi (4)

Yumaklı, zaman ilerledikçe müdahalelerin olumlu yönde etkisini gösterdiğini ancak bölgede zaman zaman 17-20 kilometre hızında darbeli rüzgarların etkili olduğunu ve bu durumun daha dikkatli olunmasını gerektirdiğini sözlerine ekledi.

Bakan Yumaklı, Toplam 500 Hektar Ormanlık Alan Etkilendi (15)

Kaynak: HABER MERKEZİ