İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 Mayıs’ta düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde Millet İttifakı’nın Kemalpaşa’da düzenlediği sivil toplum kuruluşları buluşmasına katıldı. 

Kemalpaşa Belediyesi Yunus Emre Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıya Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Millet İttifakı’nın ilçe başkanları, muhtarlar ve 50’nin üzerinde STK temsilcisi katıldı. 

“İNSANIN AKLI DONUYOR”

Başkan Tunç Soyer, sözlerine Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açıklayan Ata İttifakı Adayı Sinan Oğan’ı eleştirerek başladı. Sinan Oğan’ın “HÜDA PAR'la aynı sandığa bir ülkücüyü kessen girmez, olmaz o. HÜDA PAR'la yan yana durmaz bir Türk milliyetçisi” sözlerini dinleten Soyer, “Ben artık söyleyecek söz bulamıyorum. Yeter söz milletin deniyor. 20 senedir kim iktidarda? Bu sözü söyleme hakkı kimde olmalı? 20 yılda ne yaptınız diye soruluyor. 20 yılda biz iktidar olmadık ki? Bir akıl tutulması, bir acayip durum var. Gerçekten dışarıdan baktığınızda insanın aklı donuyor. Bu nasıl bir acayip bir durum ki biz bunun içinde yaşıyoruz” diye konuştu.  

“DÜŞMANLAŞTIRARAK CEPLERİNİ DOLDURUYORLAR” 

Başkan Soyer, 20 yılda yapılan vergi afları, değişen ihale mevzuatları ve kur korumalı mevduat hesaplarından örnek vererek Türkiye’de refahın adil paylaşılmadığına dikkat çekti. Başkan Soyer, “Bu mesele aslında demokrasi zafiyetiyle ilgili bir şey. Demokrasi 5 yılda bir sandığa gitmek demek değildir. Demokrasi şeffaflıktır, hesap vermektir, adalettir, hukukun üstünlüğüdür. Bütün bunlar demokrasidir. Demokrasi dendiği zaman başka bir dil konuşuluyor gibi algılanıyor. Bütün mesele demokrasi. Eğer açsak, yüksek enflasyon varsa demokrasi olmadığı için var. Eğer birileri bizi uyutuyorsa demokrasi olmadığından. Bu seçim bir referandum. Demokrasi mi yoksa otokrasi mi? Tek adam rejimini mi seçeceğiz, yoksa gelirin adil dağıtıldığı halkın iktidarını mı? Bir memlekette demokrasi olmasa da kalkınma olabilir. Ama demokrasi varsa bu kalkınmadan herkes payını alır. Yoksa sadece bir zümre, bazı çeteler payını alır. Bu toprakların bereketi herkese yeter. Bizi birbirimizle kavga ettirerek aradan sıyrılıp ceplerini doldurmaya devam ediyorlar. Biz, demokrasi olsa, birbirimizle kucaklaşmayı başarabilsek ve meselenin adil paylaşım olduğunu anlasak bunu yapamazlar” ifadelerini kullandı. 

“SANDIĞA GİTMEYENLER ÇOCUKLARIMIZIN KADERİYLE OYNUYOR”

İkinci tura giderken her gün, her saat umudun büyüdüğünü söyleyen Başkan Soyer, “Ben gittiğim her yerde bunu görüyorum. Bu memleket yüzyıl önce atalarımızın yalın ayak ölüme koşarak kurdukları bir cumhuriyet. Bizim yaşadıklarımız ne ki? Biz bunu aşmaya muktediriz.  6 siyasi partinin genel başkanı çok kıymetli bir şey yaptı.  Bu farklı görüşlerdeki insanlar kol kola vererek bu memleket için elini taşın altına koydu. Bizi ayrıştıran sebeplerden çok birleştiren sebepler var. Biz bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Şimdi ilk defa bunun eşiğindeyiz, ilk defa bu kadar yakınız. 8,5 milyon seçmenin sandığa gitmesi lazım. Sandığa gitmeyenler çocuklarımızın kaderiyle oynuyor, bu ülkenin geleceğiyle oynuyor. Bu en temel vatandaşlık görevidir. Önümüzdeki tarihi bir fırsat var. Ya bu fırsatı değerlendirip yepyeni bir ülkeyi kuracağız ya da 20 yıldır ne yaşıyorsak yaşamaya devam edeceğiz. Allah kardeşliğimize zeval vermesin. Bizim kardeşliğimiz en büyük zenginliğimiz. Bunu kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz” dedi. 

Abidin Dino Parkı baştan sona yenileniyor Abidin Dino Parkı baştan sona yenileniyor