Bingöl'ün Solhan ilçesi Yenidal köyünde yer altından gelen seslerin büyük bir depremin işareti olabileceği iddiaları sosyal medyada dolaşmaya başladı. Ancak Prof. Dr. Naci Görür, bu iddiaların doğru olmadığını belirtti. Görür, sesin kayaların kırılması veya sürtünmesine değil, geniş bir yüzeyden gaz çıkışını anımsattığını ifade etti.

Bingöl Yeraltından Gelen Sesler

Kim Milyoner Olmak İster'de soruldu: II. Viyana Kuşatması hangi padişah döneminde gerçekleşmiştir? Kim Milyoner Olmak İster'de soruldu: II. Viyana Kuşatması hangi padişah döneminde gerçekleşmiştir?

Bölgede araştırma yapıldı

Solhan ilçesi Yenidal köyünde yer altından gelen seslerin, "büyük bir depremin habercisi" olduğu iddiası sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Köylülerin ihbarı üzerine AFAD İl Müdürlüğü ekipleri bölgede inceleme başlattı. Yapılan incelemelerde zehirli bir gaz bulgusuna rastlanmadığı belirlendi. Ancak durumun daha detaylı araştırılması için ek ekipman ve uzman personel talep edildiği bildirild.

Naci Görür'den açıklama geldi

Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya platformu X'te bir kullanıcının görüntü paylaşımına verdiği yanıtta,  "Solhan'da yer altından gelen seslerin sebebini incelemeden uzaktan tespit etmek zor. Benim senin kaydından tahmin ettiğim kadarıyla, bu ses yerin derinliklerinde kayaların kırılmasına veya sürtünmesine işaret etmiyor. Sanki geniş bir yüzeyden gaz çıkışını andırıyor. Özellikle deprem bölgelerinde topraktan çeşitli gazlar ve özellikle radon gazı çıkar. Sanki ses, gaz çıkışını andırıyor. Dediğim gibi, benim izlediğim videoda. Sevgiyle" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi