Nijerya'da kolera alarmı: 35 kişi hayatını kaybetti Nijerya'da kolera alarmı: 35 kişi hayatını kaybetti

İsrail savaş kabinesinin önemli isimlerinden Benny Gantz ve Gadi Eisenkot gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile istifa ettiklerini açıkladılar. İsrail'in başkenti Tel Aviv'de düzenlediği basın açıklamasında Netanyahu'yu suçlayarak "İsrail'in gerçek zafere ilerlemesini engellediğini" ifade etti. Benny Gantz, Netanyahu'yu suçlayarak İsrail'in erken seçime gitmesi gerektiğinin altını çizdi. Siyasi çevreler ise bu istifa hamlesini İsrail'de yükselen savaş karşıtı hareketlerin bir parçası olarak yorumlanabileceğini ve Başbakan Benyamin Netanyahu'nun git gide köşeye sıkıştığı şeklinde açıklanabileceğini ifade etti.

İsrail'de ortalık karışıyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gollant'a da 'cesur olmaya ve doğru olmaya' davet eden Gantz, ayrıca ABD Başkanı Biden'ın esir takası teklifine sonuna kadar destek verdiğini belirten Gantz, konuyla alakalı Netanyahu'ya teklifte bulundu.

Netanyahu'dan ilk açıklama geldi

Söz konusu istifa kararıyla alakalı açıklamada bulunan ve Benny Gantz'a seslenen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Ey Benny (Gantz), İsrail birçok cephede varoluşsal bir savaş veriyor. Şimdi bu durumu bırakmanın zamanı değil, güçlerini birleştirmenin zamanıdır." dedi. Kapısının Siyonist partilere açık olduğuna dikkati çeken Netanyahu, "Kapım, düşmanlarımıza karşı zafer kazanmaya ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamaya hazır her Siyonist partiye açık olacaktır." ifadelerini kullandı.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN