Baba... Bu kelime sadece seslendiğinde bile derin duygular uyandırır içimizde. Bazıları için kucaklarından hiç inmek istemediğimiz sığınak, bazıları için yıllarca süren ve hiç bitmeyen özlem kaynağı.

Herkeste farklı duygular uyandıran o gün...

Babalar Günü her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır. Bu özel gün babalarımıza olan sevgimizi göstermek için büyük bir fırsattır. Ancak bu özel gün herkes için aynı duyguları çağrıştırmaz. Babasız büyümek zorunda kalan çocuklar, baba acısı olanlar ve babalarıyla karmaşık ilişkileri olanlar... Babalar Günü'nü kutlarken herkes için babalık kavramının farklı bir anlam ifade ettiğini hatırlamak önemlidir.

Babalar çocukları için sadece biyolojik figür değildir, bir baba aynı zamanda duygusal ve zihinsel olarakta çocuğunun hayatında var olmalıdır. Baba... Çocuğa güven duygusu kazandırır, onu hayatın bütün zorluklarına karşı hazırlayarak her türlü zorlukla başa çıkmasını öğreterek yol gösterir. Ancak, bazı çocuklar için bu destek yoktur. Babaları olmadan büyümek zorunda kalan çocuklar bu boşluğu doldurmak için her daim içsel mücadele verirler. Babasız büyümek maalesef çocukların hayatlarında derin izler bırakabilir. Babalar Günü aynı zamanda onlarla olan ilişkilerimizi yeniden değerlendirmek için fırsat sunar. Belki de geçmişte yaşanan anlaşmazlıkları çözmek için zaman bulabiliriz. 

Biyolojinin ötesinde...

Babalar Günü, babasını kaybetmiş veya babası ile karmaşık duygular içinde olan çocuklar için de anlamlı olabilir. Belki biyolojik babaları yanlarında değildir ama o çocukların hayatında baba eksikliğini dolduran sevgisi, şefkati ve rehberliği ile her daim kol kanat geren bi kahraman vardır ve bu özel gün onlara karşı olan minnet duygularını ifade etmek için en güzel yoldur. Unutmayalım ki sadece biyolojik olarak baba olunmaz...

Sevgi, özlem ve minnet duygusu

Tabii ki babaların rolü sadece bu olumsuz deneyimlerle sınırlı değildir. Birçok baba, çocuklarına sevgi, rehberlik ve güven sağlayarak evlatlarının hayatında önemli rol oynar. Sağlam bir baba-çocuk ilişkisi çocukların özsaygılarını geliştirmelerine, hayatta başarılı olmalarına ve başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurmalarına da yardımcı olabilir. Babalar her daim çocukları için güvenli bir limandır... İşte bu şanslı çocuklar için Babalar Günü babalarının varlığını kutlamanın, onlara karşı sevgi ve minnet duygularını ifade etmek için fırsattır.

Babalar çocuklarının hayatında eşsiz bir rol oynarlar ve bu rol takdir edilmeyi hak eder. Tekrar görüşünceye dek hoşça kalın...