Konya ve Akşehir de Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen okullar da  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın iki oturumu da tamam

Akşehir de LGS sınavı heyecanı

Konya ve Akşehirde  / Fen Lisesi hedefi ile çocukları ile sabah saat 08 00 de sınavın yapılacağı okul bahçesini dolduran Akşehirli öğrencilerden çok veliler heyecanlı idi..

Akşehir Atatürk ortaokul  bahçesine gelen 8. sınıf öğrencileri ile veliler muhteşem manzara oluşturdu..

Konya ve Akşehir Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen okullar da : Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın iki oturumu da tamamlandı.

Konya ve Akşehirde LGS sınavı sona erdi

Türkiye genelinde olduğu gibi : Akşehir ve Türkiye de sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okuldaki 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okuldaki 35 salonda yapıldı.

Sınav 09.30'da başlayan Sınav için Konya ve Akşehir de sabah saat 08 00 de okul bahçelerine koştu..Birinci oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi.

İkinci oturum ise 11.30'da başladı. Öğrenciler bu oturumda 80 dakikada matematik ve fen bilimlerinden 40 soruyu yanıtladı. Sınavın 12.50'de sona ermesinin ardından merkezi sınavın iki oturumu da tamamlanmış oldu.

İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

Sınav sonuçları 28 Haziran'da açıklanacak

Öğrencilerin talep etmesi durumunda soru kitapçıkları yarın verilebilecek. Bugün öğleden sonra, cevap anahtarının bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları, 28 Haziran'da açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Son mühür gazetesi olarak tüm öğrencilerimize başarılar dileriz