Selim Bayraktar birçok projede yer almasına rağmen Muhteşem Yüzyıl dizisinde Sümbül Ağa olarak tanındı. Sarayda her şeyi bilen, olaylara yön veren karakterde çok sevildi. Yüzünde oluşan hafif tebessüm ile karşısındakinin sinirinin geçmesini sağlayan büyüleyici bir kahramandı. Onun sahnelerini izlemek ayrı bir keyifti. 2011- 2014 yılları arasında üç yıl evimizin değişmez konuğu oldu. Pek çok film ve dizi de rol alsa da Sümbül Ağa ile anılmaktan kurtulamadı. Hayranları, yolda görenler Sümbül diye seslendi. Hatta arkadaşlarının da Sümbül ismini kullandığı rivayet edildi.

Tekrar sarayda...

Tekrar sarayda...Selim Bayraktar şimdi tekrar sarayda... Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Sümbül Ağa’yı canlandıran Selim Bayraktar bu kez Mehmed Fetihler Sultanı dizisinde Çandarlı Halil Paşa rolünde... Yüzünde tebessüm, gözünde hinlik var.

Yine saray, yine entrikalar...

Yine saray, yine entrikalar...Bayraktar oynadığı rolde entrika bizim işimiz diyor adeta... II:Murat döneminde Veziriazam olmuş. Murat, oğlu Alaaddin’in ani ölümü üzerine tahtı Mehmet’e bırakıp ayrılması sonrası devletin başına geçip, Osmanlı çıkarları için her yolu denemiş bir paşa... Murat’ın ölümü üzerine Mehmed tahta geçene kadar devletin kaosa girmesine engel olmuştur. Mehmed ile pek anlaşamaz tahta geçince göreve devam etmeyeceğini düşünür. En büyük rakibi Padişahın Lalası da olan Zağanos Paşa ile mücadele ederken Sultan Mehmed’in gözüne girmeye çalışıyor. İlk tahta çıkışında yaptıklarından dolayı bir takım kırgınlıkları olsa da Sultan Mehmet babası Murat’ın emaneti kabul edip, Çandarlı Halil Paşa’yı sadrazam olarak tutuyor. Osmanlıların 11. Veziri Azamı olan Çandarlı Halil Paşa yaptığı hamlelerle oyunu o kadar güzel kuruyor ki, şimdi yağlı ip boynuna geçecek derken bir şekilde kurtuluyor. Satranç izler gibisiniz.

Bizans ile işbirliği...

Bizans ile işbirliği...İstanbul’un feth edilmesi sırasında Haçlı ordusunun üzerine geleceğini belirterek Bizans ile anlaşmaya gidilmesi gerektiğini savunuyor. Padişahı farklı yönlere çekmeye çalışıyor. Fetih için çok erken olduğunu düşünüyor.  Çandarlı ailesi sarayda etkin bir aile... Ailesinden iki kişi de önceki dönmelerde padişahın en yakınında görev almış. Yeniçeriler tarafından da çok sevilmekte. Fetih sonrasında Bizans ile iş yaptığı söylentileri arttığı için İstanbul'un fethi sonrasında azletti. 40 gün hapis sonrası Osmanlı Tarihinde ilk idam edilen sadrazam oldu. 10 Temmuz 1453’de padişahtan özür dilemek yerine ters baktığı için önce gözlerine mil çekilmiştir.

Rolün altından başarı ile kalkıyor...

Rolün altından başarı ile kalkıyor

Selim Bayraktar rolüne iyi hazırlanmış. Sarayın her kademesinde rol almış bir yıldız o... İlk sezon bitti. Ekim ayı gibi dizinin ikinci sezonu başlar. Bu başarılı veziri azamı izlemek çok keyifli... Fatih konusunda birçok dizi çekilmiş ancak izlenim oranı düşük olduğu için ekran ömrü çok sürmemişti. Bu kez tüm oyuncular ve yönetmen işe çok iyi asılmışlar. Bayraktar bu role yabancı değil. Netflix’de yayımlanan Ottoman belgeselinde de yine Candarlı Halil Paşa rolünü canlandırmıştır. Başarılı bir ilk sezon geride kaldı. İzleyicisi bol olsun. Şimdi de günüm yıldızının hayatına bir göz atalım.

Selim Bayraktar kimdir?

Selim Bayraktar kimdir?

Bozcaada Caz Festivali, 6-7-8 Eylül 2024 tarihleri arasında! Bozcaada Caz Festivali, 6-7-8 Eylül 2024 tarihleri arasında!

Selim Bayraktar 17 Haziran 1975 Kerkük doğumlu, ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra 17 Ağustos 1987’de Türkiye’ye geliyor. Eskişehir ve Antalya’da lise eğitimi sonrası Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitiriyor.  Diyarbakır ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı.  2006 yılında Köprü ve 2009’da Bir Bulut Olsam dizileriyle sihirli pencerede yer alan Selim Bayraktar asıl başarıyı ve ünü 2011’de Muhteşem Yüzyıl dizisi ile elde etti. Daha sonra yine Meryem Uzerli ile Gecenin Kraliçesi’nde oynadı ve Ufak Tefek Cinayetler dizisinde yer aldı. Geçen yıl Nurgül Yeşilçay ile oynadığı Veda Mektubu da oldukça ilgi çeken bir aşk hikayesi olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Dizilerin yanı sıra Beyaz perde de birçok projede yer aldı. Romantik Komedi 2 Bekarlığa Veda, Kırmızı, İstanbul Kırmızısı, Aşk Sana Benzer, Vezir Parmağı, Cingöz Recai, Sevgili Komşum, Arada, Can Dostlar... Netflix platformunda yayımlanan Gönül oynadığı filmlerden bazılarıdır.

Mütevazi Yıldız...

Mütevazi Yıldız...

Güldüy Güldüy ekibinin oynadığı Can Dostum filminin galasında kendisi ile tanışma fırsatı bulmuştum. Sıcak, sempatik yapısı ile kendisinin değil çocukların ön planda olması gerektiğini belirten oldukça mütevazi davranmıştı. İzmirli yönetmen Tuğçe Soysop’un yönettiği filmde Berat Efe Parlar ve Esat Polat Güler başta olmak üzere tüm Güldüy Güldüy ekibi başarılı bir performans sergilemiş. Selim Bayraktar’dan çok şey öğrendiklerini belirtmişti.

Selim Bayraktar ülkemizin yetiştirdiği iyi oyunculardan biri gelecekte çok daha başarılı yapımlarda yer alacağı kesin. Yıldızı daha da parlasın...

Muhabir: Balamir Yıldız