Buket'in öldüğü kazanın davasında yeni gelişme: Yaralanan arkadaşının raporuna göre hareket edilecek! Buket'in öldüğü kazanın davasında yeni gelişme: Yaralanan arkadaşının raporuna göre hareket edilecek!

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun 6 Ekim 2014'te yaptığı açıklamanın ardından, terör örgütü YPG/PKK yanlısı gruplar, "Aynularab" bahanesiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde barikatlar kurarak yolları kesmişlerdir

Kobane olaylarında kaç kişi hayatını kaybetti?

Şiddet olaylarında, uzun namlulu silahlar, molotofkokteylleri, havai fişekler, taşlar ve sopalar kullanılarak kamu binalarına, vatandaşların evlerine, iş yerlerine ve araçlara zarar verildi. Bu çatışmalar sonucunda 2 polis şehit oldu. Ayrıca, Diyarbakır'da Kurban Bayramı dolayısıyla yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü ve üç arkadaşı da dahil olmak üzere 35 kişi hayatını kaybetti. Toplamda 435'i sivil, 326'sı güvenlik görevlisi olmak üzere 761 kişi yaralandı. Olaylar sırasında, 37 "nitelikli adam öldürme", 29 "adam öldürmeye teşebbüs", 3 bin 777 "mala zarar verme", 25 "alıkoyma", 395 "hırsızlık", 15 "yağma", 308 "iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal", 13 "Türk bayrağını yakma" ve 7 "Atatürk'ü Koruma Kanunu'na muhalefet" suçu işlendi.

Terör olayları yerel halkı olumsuz etkiledi

Terör örgütü destekçilerinin saldırıları sonucunda, birçok ev, iş yeri, okul, Kur'an kursu, kültür merkezi, müze ve yurt binasında ciddi hasarlar oluştu. Bu şiddet eylemlerinin devlete maliyeti 300 milyon lirayı aştı. Olaylar nedeniyle zarar gören esnafa ise devlet tarafından yaklaşık 50 milyon liralık ödenek sağlandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen bu şiddet olayları, sadece can ve mal kayıplarına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda sosyal yaşamı, turizmi ve ekonomiyi de ciddi şekilde olumsuz etkiledi. 

TBMM'de mahkeme sonucu protesto ediliyor

Kobani duruşmasında verilen karara tepki gösteren DEM Partili milletvekilleri, ellerinde tuttukları çeşitli dövizlerle protesto gösterisi düzenlediler.

Kaynak: HABER MERKEZİ