Nisan sonu itibariyle Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücü, bir önceki aya kıyasla 1,3 gigavatlık artışla 13,9 gigavata ulaştı. Bu durum, ülkemizde güneş enerjisi kapasitesinde bir ayda rekor bir artış olduğunu gösteriyor.

Türkiye, enerji sektöründe dışa bağımlılığı azaltma ve net sıfır emisyon hedefine doğru ilerlerken, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla önem veriyor.

Ev kiralayacak ve satın alacaklara 'dolandırıcılık' uyarısı Ev kiralayacak ve satın alacaklara 'dolandırıcılık' uyarısı

Önceki yönetmelikte, lisanssız elektrik üretim tesislerinin ve tüketim tesislerinin aynı dağıtım lisansı bölgesinde olması gerekiyordu; ancak bu kısıtlamanın kaldırıldığını hatırlatan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, ilgili tesislere üretim fazlasını satma imkanı tanındığını belirtti.

Tesislerin kurulu gücünün iki katı kadar kurulum yapabildiği bilgisini de paylaşan Erkan, "Bu düzenleme ile kurulumlar hızlandı. 100 ila 500 megavat hatta daha büyük güçlerde lisanssız santral kurulum hakları verildi. Bu artışın lisanssız santrallerin devreye girmesiyle görüldüğünü düşünüyoruz." dedi

Erkan, Avrupa Birliğinin "Yeşil Mutabakat" programı çerçevesinde Türkiye'nin sanayi sektörünün de üretim yaparken karbon salımı yapmayarak veya nötrleyerek faaliyet göstermeyi amaçladığını, ihracat yapan firmaların ihtiyacı olan elektriği yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya yöneldiğini aktardı.

Yeni rekor artışlar bekleniyor...

Fabrikaların karbon ayak izini düşürmesinde en hızlı yollardan birinin bu olduğunu ifade eden Erkan, "Bu sebeple özellikle ihracat yapan firmalar 1 Ocak 2026'dan önce elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılamak için lisanssız güneş santralleri kurmaya başladı." değerlendirmesinde bulundu.

Erkan, bu gelişmelerle ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi kurulu gücünde yeni rekor artışların olacağına dikkati çekerek, "Yatırımcıların aldığı çağrı mektupları neticesinde yüksek güçlerde santraller devreye girecek ve artışlar hız kesmeden devam edecek. Sayın Bakanımızın dile getirdiği her yıl 3,5 gigavat güneş ve 1,5 rüzgar santrali devreye alma hedefine bu şekilde çok rahat ulaşabileceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA