GÜNÜBİRLİK TATİL İMKANLARI

Çankırı'nın zengin tarihi ve kültürel mirasını yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtmak amacıyla düzenlenecek olan Turistik Tuz Ekspresi, 18 Mayıs'ta ilk yolculuğuna başlıyor. Bu yeni hizmetle, Çankırı'yı ziyaret etmek isteyenler, Ankara'dan hareketle eşsiz bir günübirlik tatil deneyimi yaşama fırsatı bulacaklar. Hafta sonları düzenlenecek olan Turistik Tuz Ekspresi seferleri, tren yolculuğunu sevenlere heyecan verici bir alternatif sunacak. "Tenezzüh (Gezinti) Treni" geleneğini devam ettiren "Turistik Tuz Ekspresi", Çankırı'nın geçmişinden geleceğe uzanan bir yolculuk vaat ediyor. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle düzenlenecek olan tren seferleri, bölgedeki turizm faaliyetlerini canlandırmayı hedefliyor.

Turistik Tuz Ekspresi'nin ilk seferi, 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü Ankara Garı'ndan saat 07.50'de başlayacak. Yolcular, keyifli bir yolculuğun ardından Çankırı'nın tarih kokan sokaklarını, büyüleyici yer altı tuz şehrini, butik müzeleri ve yöresel lezzetleriyle keşfetme fırsatı bulacaklar. Turistik tren, yaklaşık 250 yolcu kapasitesine sahip olup, Çankırı programını tamamladıktan sonra aynı gün saat 19.40'ta Ankara'ya geri dönecek.

Tur kapsamında Çankırı'yı ziyaret eden misafirler, Türkiye'nin endüstriyel mirasları arasında yer alan Yer Altı Tuz Şehri'ni görebilecekler. Ayrıca, Çankırı'nın önemli tarihi eserlerinden olan Taş Mescit ve Çankırı Mevlevihanesi, Buğday Pazarı Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Sultan Süleyman Cami (Ulu Cami) gibi mekanları keşfetme fırsatı bulacaklar. Tarihi Çankırı sokaklarında yapacakları bir gezinti ile zamanda yolculuk yapacaklar. Tur programının ilgi çekici durakları arasında bulunan Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi'nde iletişim tarihini keşfedecekler ve 8 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan Çankırı Müzesi ile imece kültürünün sergilendiği Tarihi Çamaşırhane Müzesi'ni ziyaret edebilecekler.

Nostaljik turun ardından, Çankırı'nın coğrafi işaretli geleneksel lezzetlerini tatma fırsatı bulacak ziyaretçiler, Yöresel Mutfak ve Kültür Evi'nde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkacaklar. 18 Mayıs, 25 Mayıs, 1 Haziran ve 8 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan günübirlik Turistik Tuz Ekspresi turlarına katılmak isteyenler, seyahat acentelerinden biletlerini temin edebilecekler.

Tren turizmi turları için KUZKA destek sağlayacakTren turizmi turları için KUZKA destek sağlayacak

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), 2024 yılı Batı Karadeniz’i Keşfet Alternatif Destek Programı kapsamında Turistik Tuz Ekspresi için tur programları düzenleyecek ve TÜRSAB'a bağlı A grubu seyahat acentelerine destek sağlayacak. Destekten faydalanmak isteyen acenteler, 15 Nisan-30 Kasım tarihleri arasında KUZKA'ya proje başvurusunda bulunabilecekler. Başvurular için son tarih ise 31 Ekim Perşembe günü saat 23.59 olarak belirlendi.

"ÇANKIRI, ANKARA’NIN GÜNÜBİRLİK TURİZM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAKTIR"

Netflix'te Haziran ayında beklenen dizi ve filmler: Kübra, Bridgerton... Netflix'te Haziran ayında beklenen dizi ve filmler: Kübra, Bridgerton...

Turistik Tuz Ekspresi’nin Çankırı için önemli olduğunu vurgulayan Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, “Yazılı ve görsel basın ile sosyal medya üzerinden tanıtım çalışmalarımıza başladık. Kapasitesi 250 kişilik olan trenler ile toplamda 4 seferde bin kişiyi şehrimize getirmeyi planlıyoruz. Bu 4 seferi başarıyla tamamladığımızda sonraki dönemlerde Çankırı, Ankara’nın günübirlik turizm merkezlerinden biri olacaktır. Aynı zamanda turizm anlamında Çankırı’ya artı katma değer sağlayacağına inanıyorum. Planlamalarımızı ona göre yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA