Suudi Arabistan'a 5 Milyar dolar depo ödemesi dün yapıldı: TCMB bilanço verilerine yansıdı Suudi Arabistan'a 5 Milyar dolar depo ödemesi dün yapıldı: TCMB bilanço verilerine yansıdı

İhracat 2024 Raporu’nun açıklandığı toplantıda konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatın yüksek maliyet ile kur kıskacında sıkıştığını söyledi. 267 milyar dolarlık hedefe ulaşılmasının bu kıskaç ile oldukça zor göründüğünü belirten Gültepe, dolar/TL’nin en az 37 olması gerektiğini açıkladı. 
 
TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Türkiye ihracatta rekabetçiliğini büyük ölçüde kaybetti, özellikle emek yoğun sektörlerde hasar büyük. Türkiye dolar bazında rakiplerinden minimum yüzde 40 pahalı. Kur enflasyona paralel hareket etmeli. Kur ile enflasyon arasındaki farkı 5 puanı aşmamalı. Aksi halde sıkıntılar devam eder. Enflasyon yüzde 50 ise kurda yüzde 45 artış olsun diyoruz.” dedi. 

“2023'teki konkordato sayısını 2024'ün ilk 5 ayında yakaladık” 

TİM Başkanı Gültepe, son bir yılda üretim maliyetlerinde yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu belirtti. Gültepe bu artış yanında dolar kurundaki artışın ise yüzde 25'te kaldığını, dolayısıyla birçok sektörde fiyatın tutturulamadığını söyledi. 
 
Gültepe “Talebin de daraldığı bu süreçte ihracatımız yüksek maliyet ve düşük kur kıskacında sıkıştı; 2024 için öngördüğümüz 267 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız bile zor görünüyor. Gidişata bakınca bu yıl ihracatta 264-267 milyar dolar arasında kalacağımız görünüyor. 2023'teki konkordato sayısını 2024'ün ilk 5 ayında yakaladık, yıl sonuna kadar bir önceki yılın iki katına çıkar.” dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi