Cemil Tugay’ın İzmir Büyükşehir adayı olarak açıklanmasının hemen ardından Mustafa Özuslu sosyal medya hesabından ‘şu mesajı paylaştı…

İzmir'in yeni şehremini olacak kıymetli kardeşim Dr. Cemil Tugay'ı tüm coşkumla kutluyorum. Türkiye sevdalısı, İzmir aşığı, Atatürkçü, namuslu, dürüst ve temiz yol arkadaşımla yürüyecek çok yolumuz var!  Hep birlikte İzmir için daha ileriye.’

Mustafa Özuslu’nun ‘dürüst ve temiz yol arkadaşımla yürüyecek çok yolumuz var’ mesajı, yeni dönemde Özuslu’nun Cemil Tugay’ın A Takımı içinde olma sinyali olarak okumak çok da yanlış olmaz.

Her dönem doğru ata oynayan bir siyasetçi…

Takvim yaprakları 2019’un Nisan ayını gösterdiği günlerde henüz yıkılmamış olan İzmir Büyükşehir Belediye binasında devir teslim telaşı yaşanıyordu. 15 yıllık Aziz Kocaoğlu iktidarı son bulmuş, Tunç Soyer’in ‘Aşkla İzmir’ iktidarı başlamıştı. O başlangıçta Tunç Soyer’le birlikte kareye giren üç isim dikkati çekiyordu. Nezih Öztüre, Rifat Nalbantoğlu ve Mustafa Özuslu. O günlerde bu üçlünün arasında su sızmıyordu kuşkusuz. Oysa 31 Mart 2024 seçimleri öncesi Rıfat Nalbantoğlu’nun yakın çevresine dillendirdiği gibi ‘onun dışında Tunç Soyer’in yanında hiç kimse’ kalmamıştı. Gemiden biraz da zorla ilk indirilen isim Nezih Öztüre olmuş, geminin batmaya başlama sinyalleri verdiği dönemde ise bu kez gemiden kendi isteğiyle inen ismin Soyer’in her daim yanında olan Mustafa Özuslu olduğu görülmüştü.

Gemiden indirildi mi? Yoksa kendisi nasıl olsa gemi batıyor mu dedi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Vekilliği ve Meclis 1. Başkan vekilliği görevlerini yürüten Mustafa Özuslu’yu siyaseti takip edenler önce Bergama aday adayı olarak gördü ardından İzmir Büyükşehir adaylığını açıklayan Cemil Tugay’ın eyleminde ona destek olurken. Tunç Soyer’in A Takımı’ndayken Cemil Tugay’a desteğini açık eden Mustafa Özuslu’nun kısa bir zaman içinde Büyükşehir’deki görevlerinden alındığı ortaya çıktı. Aslında Cemil Tugay’la fotoğraf karesine girdiği için görevinden alınmamış, yetkileri elinden alındığı için o fotoğraf karesine girmişti. Mustafa Özuslu siyasi kariyeri için yine doğru bir seçim yapmıştı, tıpkı 2019’da yaptığı gibi.

Lise yıllarından başlayan İGD aşkı, Ahmet Piriştina’dan destek…

Survivor'da dokunulmazlık heyecanı: Kazanan hangi takım oldu? Survivor'da dokunulmazlık heyecanı: Kazanan hangi takım oldu?

Bergama doğumlu Mustafa Özuslu’nun henüz lise yıllarında dönemin en etkin sol örgütlerinden biri olan İGD’yle yoları kesişti. Uzun yıllar özel sektörde hizmet veren Özuslu tıpkı kendisi gibi sol bir ideolojik geçmişi olan rahmetli Ahmet Piriştina’dan İzmir Sanat’ın kafetaryasının işletmesini istedi. Piriştina gerçi TİP’in Behice Boran kanadındandı ama Özuslu’nun bu isteğini karşılıksız bırakmadı. 2009 ve 2010’a iki dönem CHP İzmir il yönetim kurulu üyeliği ve il sekreterliği, 2013’de ise il ARGE başkanlığı yapan Mustafa Özuslu 2014’de Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı oldu. Hem kendinin hem de Cemil Tugay’ın siyasi kariyerini şekillendirecek dönem için 2015’i beklemek lazımdı.

PM Üyesi Hüseyin Saygılı devreye girince…

Dönemin İzmir siyasetinin güçlü isimlerinden Parti Meclisi üyesi Hüseyin Saygılı’dan, boşalan CHP Karşıyaka ilçe başkanlığı için ricacı olan Mustafa Özuslu aradığı destek gelince kendini CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı koltuğunda buldu. Özuslu’nun yönetiminde yer alan isimlerden biri de Cemil Tugay’dı. İkilinin yolları sekiz yıl aradan sonra bir daha kesişecek ve Cemil Tugay’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yolculuğunda yanında bulacağı isimlerden biri Mustafa Özuslu olacaktı.

Özuslu için yeni bir fotoğraf karesi sürpriz olmaz…

2019’da Tunç Soyer’e, 2024’te de Cemil Tugay’a destek vererek siyasi kariyerinde doğru tercihler yaptığını kanıtlayan Mustafa Özuslu’nun Cemil Tugay’la olan yakınlığı hangi göreve doğru evrilecek bilinmiyor. Tunç Soyer görevi devralırken fotoğraf karesinde yer alan Özuslu’nun Tunç Soyer koltuğu devrederken de fotoğraf karesinde yer alması hiç de uzak bir ihtimal değil… Yine büyük ihtimal çok yakın olduğu Heval Savaş Kaya’yla birlikte elbette.

Kaynak: Haber Merkezi