Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti! Taksim'de şampiyonluk coşkusu: Galatasaray taraftarları akın etti!

Bu yıl 68'incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın finalinde oylama aşamasına geçildi ve "The Code" adlı şarkıyla İsviçre'yi temsil eden Nemo birinciliği elde etti. Ülkelerden gelen puanlar ve halk oylamasıyla belirlenen sonuçlar, İsviçre'nin zaferiyle sonuçlandı.

Nemo Eurovision

Yarışma protestolarla anılacak

Dünya genelinde büyük ilgiyle takip edilen yarışmaya, İsrail'in Gazze'de yaşanan çatışmalarla ilişkilendirilerek yapılan protestolar damga vurdu. Final öncesi ve sırasında bir dizi protesto ve kriz yaşandı. İsrailli şarkıcı Eden Golan, "Kasırga" adlı şarkısıyla sahneye çıktığında yuhalanarak ve "Filistin" sloganları eşliğinde tepki gördü. Bu tepkiler daha önceki provalarda da benzer şekilde yaşanmıştı. Ayrıca, İsrail'in jüri sonuçlarını açıkladığı sırada da yoğun yuhalamalar yaşandı.

''Sayemizde reyting gördünüz''

Oylama sırasında İsrail'e oy veren ülkelerin ıslıklanmasıyla birlikte Eurovision yarışmasının uluslararası basındaki yansımaları da dikkat çekiciydi. Maariv Gazetesi, "Eurovision finalinde Eden Golan'ın kırdığı etkileyici rekorun eşi benzeri yoktu" başlıklı haberinde, şarkıcının sahneye çıktığı anda izlenme oranının yüzde 52.8'e ulaştığını iddia etti. Ayrıca, yayıncı kuruluşun yarışma yayın reyting ortalamasının yüzde 37.3 olduğunu hatırlatarak, bu rekorun kurulduğu günden bu yana elde edilen en yüksek 'izlenme oranı' olduğunu dip not olarak ekledi.

"Halkın oyları ile beşinci olduk"

Gazetenin bir başka iddiası da "Aslında halk bizi destekledi", "Halkın oylarıyla beşinci olduk" şeklindeydi. Bahis sitelerinin İsrail'i 'ikinci olarak' gösterdiğini ancak 'jüri üyelerinin hiç puan vermemesinin' bu durumu engellediğini ima etti.

Protestolarda 10 kişi tutuklandı

Protestolar sadece arenada değil, dışarıda da etkisini gösterdi. Malmö Arena'nın önünde toplanan İsrail karşıtı grup, İsrail'in Eurovision'a katılımını protesto etti. Oluşan arbede sırasında polis, 10 kişiyi gözaltına aldı.

Kaynak: Haber Merkezi