Fransız Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen,  Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde partisinin adayı Jordan Bardella'nın yüzde 32'yle birinci olmasının ardından kamuoyuna 'göçmen karşıtlığı' üzerinden önemli bir açıklamada bulundu.

Kate Middleton'dan kanser tedavisine ilişkin yeni açıklama: "İyi bir ilerleme kaydediyorum" Kate Middleton'dan kanser tedavisine ilişkin yeni açıklama: "İyi bir ilerleme kaydediyorum"

"Bütün mültecileri evlerine yollayacağız"

Fransa'da yaşayan istisnasız bütün mültecileri evlerine yollayacağını belirten Le Pen, Bardella'nın kazandığı seçim zaferinin Fransa'daki milliyetçi hareketin gücünü gösterdiğinin altını çizdi. Siyasi çevreler, Le Pen ve Fransız Ulusal Birlik Partisi'nin AP seçimlerinde kazandığı bu seçim başarısının, diğer Batı Avrupa ülkelerine yansıyabileceğini ve Popülist, aşırı sağ hareketlerin Avrupa ülkelerinde etkili olabileceğini belirtti.

"Milliyetçiliğin yükselişi Avrupa için tehlikedir"

AP seçimlerinde hezimet yaşayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Ulusal Meclisi feshederek erken seçim çağrısında bulundu. Macron yaptığı açıklamada, "Ulusal Meclisi feshediyorum, hiçbir şey olmamış gibi yapamam. Milliyetçiliğin yükselişi ülkemiz ve Avrupa için bir tehlikedir" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Fransa vatandaşlarına da çağrıda bulunan Macron, "Sevgili yurttaşlarım, size, Fransız halkının kendisi ve gelecek nesiller için doğru seçimi yapma becerisine güveniyorum. Demokrasimize, egemen halkımızın sesini duyurmasına güveniyorum. Hiçbir şey bundan daha cumhuriyetçi olamaz." diye konuştu.

Muhabir: ATAKAN BAŞPEHLİVAN