24 bin metrekarelik alana beton bariyer çekildi

Şişli'de "Şişli'nin Kanal İstanbul'u" olarak bilinen 24 bin metrekarelik alanda, Şişli Belediyesi'nin mühürlemesine rağmen devam eden kaçak inşaata bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İstanbul İl Müdürlüğü (ÇSİİD) müdahale etti.

Ulaşım Trafik Düzenleme Komisyonu'nun (UTK) gerekli izni olmadan inşaatın devam ettiğini tespit eden İBB ekipleri, alana giriş ve çıkışları engellemek için beton bariyerler yerleştirdi. ÇSİİD de Şişli Belediyesi'nin başvurusu üzerine ilgili inşaat firmasına resmi yazı göndererek, "inşaat faaliyetlerinin durdurulması" ve "yapının ruhsata uygun hale getirilmesi" talimatını verdi.

Şişli Belediyesi’nin yaptığı denetimlerde tespit ettiği mevzuata aykırılıklar nedeniyle 26 Nisan’da mühürlenen rezerv yapı alanıyla ilgili İBB de harekete geçti.

Ulaşım izinsiz inşaat durduruldu

Ulaşım izinsiz inşaat durduruldu

Şişli'de, gerekli yasal izinler olmadan devam eden bir inşaata İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından müdahale edildi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı'na bağlı Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü'nün yaptığı incelemede, projenin gerekli ulaşım altyapısını sağlayacak Ulaşım Trafik Düzenleme Komisyonu (UTK) kararının alınmadığı tespit edildi.

Eskişehir'de sokaklar göle döndü! Dolu ve sağanak yağmur hayatı felç etti Eskişehir'de sokaklar göle döndü! Dolu ve sağanak yağmur hayatı felç etti

Bunun üzerine İBB ekipleri, dün Merkez Mahallesi 10619 ada 3 parselde bulunan inşaat alanına araç giriş ve çıkışlarını engellemek için beton bariyerler yerleştirdi.

Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü de konuya ilişkin Şişli Belediyesi’nin başvurusu üzerine ilgili inşaat şirketine bir yazı gönderdi. İl Müdür Yardımcısı Yalçın Türkoğlu imzalı 10 Mayıs 2025 tarihli yazıda “10619 ada 3 parsel sayılı taşınmazda herhangi bir inşai faaliyette bulunulmaması, ayrıca yapının ruhsata uygun hale getirilmesi veya proje tadiline ilişkin gerekli işlemlerin ivedilikle yapılarak tarafımıza sunulması hususunda gereğini rica ederim” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nün söz konusu kararında aynı firmanın rezerv yapı alanının karşısında bulunan ve yapımı devam eden 10628 ada 1 parseldeki inşaat projesine ilişkin kararı da dikkat çekti. Buna göre “Şantiye Giriş-Çıkışı Geçici Sirkülasyon Projesi’nin İptali” kararı gereğince ilgili inşaat alanının giriş ve çıkışına da beton bariyerler konuldu.

Eski bakanın imzasıyla rezerv alanı ilan edildi 
Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan, seçim öncesinde 19 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, 24 bin metrekarelik alanın dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla rezerv yapı alanı ilan edildiğini kamuoyuna duyurmuştu. Şahan, göreve geldiğinde, “Bu çevre katliamına izin vermeyeceğim” demişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ