AB, Meta'yı çocukları tehlikeye atmakla suçluyor: Resmi soruşturma başladı!

Komisyon, Facebook ve Instagram'ın algoritmalarının çocuklarda davranışsal bağımlılıkları teşvik edebileceği ve "tavşan deliği etkisi" olarak bilinen bir durum yaratabileceği endişesini dile getirdi. Bu etkiyle, çocuklar platformda daha fazla zaman geçirmeye ve potansiyel olarak zararlı içeriklere maruz kalmaya teşvik edilebilir.

Komisyon ayrıca, Meta'nın platformlarda çocukların yaşını doğrulamak için kullandığı yöntemlerin de yetersiz olduğunu savundu. Bu durum, çocukların yetişkinlere yönelik içeriklere erişmesine ve taciz veya istismar gibi çevrimiçi risklere maruz kalmasına yol açabilir.

Açıklamada, Komisyon'un bu konuda ek bilgi ve kanıt toplamaya devam edeceği bildirildi.

AB'nin geçen yıl yürürlüğe giren yasa kapsamında, Avrupa'da faaliyet gösteren büyük dijital platformlar katı kurallara tabi tutuluyor. Teknoloji şirketlerinin, platformlarındaki yasa dışı ve zararlı içerikle mücadele etmek için çeşitli tedbirler uygulaması gerekiyor.

Dünya Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de yapılacak Dünya Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de yapılacak

AB, kural ihlalinde bulunan dijital platformlara küresel cirolarının yüzde 6'sına varacak para cezaları uygulayabiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ