Bu sayede miras paylaşımı sürecinin daha sağlıklı ve adil bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor. Bu düzenlemelerin mirasçılar arasındaki ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Yeni düzenlemelerle birlikte Türkiye genelinde miras paylaşımı konusunda önemli değişiklikler gündeme geldi. Artık 81 ilde miras paylaşımında yeni bir döneme giriliyor. Bu düzenlemelerle birlikte en çok miras payını kimin alacağı da belirgin hale geldi.
 

Miras paylaşımı konusunda yaşanan istisnai durumlar, bazı çocukların mirastan yeterli payı alamamasına ya da bazı çocukların diğerlerine göre daha fazla miras payı almasına sebep olabilmektedir. Bu durumda adaletin sağlanması ve herkesin hak ettiği payı alabilmesi için miras düzenlemeleri oldukça önemlidir. Son zamanlarda gündeme gelen yeni miras düzenlemesi de bu doğrultuda önemli adımlar atmaktadır.
Tapu2

Kamusonhaber.com.tr'deki habere göre; Türk Medeni Kanunu 510. Madde hükmü uyarınca mirasçının miras bırakana ya da yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi ya da mirasçının miras bırakana veya aile üyelerine karşı aile hukukundan kaynaklanan görevlerini önemli ölçüde yerine getirmemesi halinde mirastan çıkarılabilir. Miras bırakanın ölümüne doğrudan veya dolaylı olarak neden olan çocuk, mirastan yasal olarak mahrum bırakılabilir. Bu durumda, diğer kardeşler mirası aralarında paylaşabilir.

O EVLAT DAHA FAZLA MİRASTAN PAY ALIR

Bir kişi, mal varlığının paylaşımında çocukları arasında farklı oranlar belirlemek istiyorsa, bu isteğini resmi bir vasiyetname ile ifade edebilir ancak burada dikkate alınması gereken önemli bir kural bulunuyor. Miras bırakacak kişi, mal varlığının yarısını çocukları arasında saklı pay olarak ayırmalıdır. Kısaca miras bırakan çocukları arasında miras paylaşım oranlarını değiştirebilir. Mirasın yarısını bir çocuğuna bırakabilir bir diğer yarısı ise saklı pay olarak kabul edilir ve bu kısım diğer çocuklara eşit olarak paylaştırılır. 

MAHKEME KARARIYLA GEÇERSİZ KILINABİLİR

Saklı pay, miras bırakanın ölümünün ardından dahi vasiyetname ile başkasına devredilmesi mümkün değildir. Mirasçı, mirasının kalan bir diğer yarısını bir çocuğuna bırakarak kardeşler arasında farklı oranlarda miras paylaşımı yapabilir. Ancak, bu oranın diğer kardeşlerin saklı paylarını ihlal etmemesi gerekir. İhlal etmesi durumunda ise mahkeme kararıyla vasiyetname geçersiz kılınır. 

Survivor All Star Ogeday Girişken kimdir? Survivor Ogeday Girişken kaç yaşında? Survivor All Star Ogeday Girişken kimdir? Survivor Ogeday Girişken kaç yaşında?

MİRASÇININ ÇOCUĞU YOKSA MİRASI KİME KALIR?

Miras dağıtımında, mirasçının alt soyu yani çocuğu ve torunu yoksa mirasçının mirası, ölen kişinin yakınlarına bir zincir şeklinde bakılır ve ona göre paylaştırılır.

Kaynak: Haber Merkezi