Yunan usulü domates salçası, lezzeti ve dayanıklılığı ile bilinen bir salça çeşididir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu salça, yemeklerinize harika bir tat katacak ve uzun süre bozulmadan saklanabilecektir.

İşte size adım adım Yunan usulü domates salçası yapımı:
 

DOMATES SALÇASI TARİFİ
MALZEMELER

20 kilogram domates
200 gram kaya tuzu
1 çay bardağı zeytinyağı

Evleri temizlik kokan komşularınızın 5 sırrı : Bakın evlerini nasıl temizliyorlar Evleri temizlik kokan komşularınızın 5 sırrı : Bakın evlerini nasıl temizliyorlar

TARİF

Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve bir kaba iri iri doğrayın.
Doğradığınız domateslerin üzerine kaya tuzunun yarısını ilave edin. Kapağını kapatın ve 3-4 gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır kıvama gelinceye kadar bekletin.
Kabukları ve çekirdekleri ayırmak için domatesleri geniş bir süzgeçte süzün. Kabuk ve çekirdekten oluşan posayı atın.
Süzgecin altında kalan kısmın suyunu süzmek ve daha lezzetli salça hazırlamak için bu sulu domatesleri, tülbentten süzün ve tülbentte kalan koyu kısmı geniş bir tepsiye yayın.
Yaydığınız domateslerin üzerine kalan tuzu ve zeytinyağını ilave edin ve karıştırın.

DOMATES
Bu aşamada iki yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi vaktiniz varsa, güneşte kurutmak diğeriyse fırında kurutmak.
Fırında kurutma yöntemini seçerseniz, 100 derecelik fırında 15-20 dakikada bir çevirerek 2 saat içinde salçanızı hazırlayabilirsiniz.
İlk ve en çok tercih edilen yöntemi tercih ederseniz de tepsinin üzerini tülbent yardımıyla sıkı sıkı örtün ve günde iki defa karıştırın.
3-4 gün içinde salçanız hazır. Cam kavanozlara alın ve dilediğiniz kadar muhafaza edin.

Domates Sebze


AFİYET OLSUN!

Yunan usulü domates salçasını hazırlamak oldukça kolaydır ve ev yapımı salçanın lezzeti kesinlikle hazır salçalardan farklı olacaktır. Ayrıca doğal malzemeler kullanarak sağlıklı bir ürün elde etmiş olacaksınız. Bu tarifi deneyerek evinizde kendi salçanızı yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: Haber Merkezi, Haberturk.com